فواید ال کارنیتین

فواید ال کارنیتین

کارنیتین یا ال کارنیتین از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزادسازی انرژی از یاخته های چربی می شود. ال کارنیتین منجر به انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری شده و در بافت عضلات و کبد ساخته می شود.

فواید ال کارنیتین در چربی سوزی

از لحاظ تئوری ، استفاده از ال کارنیتین به منظور کاهش وزن منطقی است. از آنجایی که ال کارنیتین به انتقال اسیدهای چرب داخل سلول ها به منظور تامین انرژی کمک می کند ، این موضوع باعث افزایش چربی سوزی و کاهش وزن شما خواهد شد. در یک مطالعه 38 خانم را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه مکمل ال کارنیتین مصرف کردند.

هر دو گروه به مدت 8 هفته ، 4 جلسه تمرین در هر هفته انجام می دادند. محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که مکمل ال کارنیتین مصرف کرده اند ، کاهش وزن بیشتری داشته اند.

فواید ال کارنیتین در فعالیت مغز

مصرف ال کارنیتین برای عملکرد مغز مفید خواهد بود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که فرم استیل-ال-کارنیتین ( ALCAR ) منجر به بهبود نشانگرهای یادگیری شده و با افزایش سن مانع زوال فعالیت های مغزی می گردد. مطالعاتی که بر روی انسان ها انجام شده است نشان می دهد مصرف روزانه استیل ال-کارنیتین باعث کاهش عملکرد معکوس مغز مرتبط با بیماری آلزایمر و سایر بیماری های مغزی می شود. در موارد خاص ، ال کارنیتین حتی ممکن است از مغز در مقابل آسیب های سلولی محافظت نماید.

خلاصه :

ال کارنیتین به خصوص مدل استیل-ال-کارنیتین ، اثرات مفیدی بر عملکرد مغز و سایر بیماری های مرتبط با آن دارد.

سایر فواید ال کارنیتین بر سلامتی انسان :

سلامتی قلب

یکی از فواید ال کارنیتین ، تاثیرات بالقوه آن در کاهش فشار خون و روند التهابی مرتبط با بیماری های قلبی است. در یک آزمایش انجام شده ، شرکت کنندگان روزانه 2 گرم استیل-ال-کارنیتین مصرف می کردند. پس از چند روز فشار خون سیستولیک آن ها ، که یک شاخص مهم در سلامت قلب به حساب می آید ، کاهش یافته بود.

بهبود عملکرد شما در حین تمرینات ورزشی

یکی از فواید ال کارنیتین ، تاثیر آن در بهبود تمرینات ورزشی است. البته باید توجه داشته باشید که بر خلاف مکمل هایی همچون کافئین و کراتین ، تاثیر ال کارنیتین غیر مستقیم بوده و ممکن است هفته ها و گاهی اوقات ماه ها طول بکشد تا در عملکرد شما در حین تمرین تاثیر بگذارد.

مناسب برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2

تحقیقات نشان داده است که ال کارنیتین پاسخ قند خون به وعده های غذایی با کربوهیدرات بالا را بهبود می بخشد. این پاسخ قند خون یک شاخص مهم در خطر ابتلا به دیابت و سلامت کلی بدن است. همچنین با افزایش یک آنزیم کلیدی به نام AMPK با بیماری دیابت مقابله کرده ، و در نتیجه بدن قادر به استفاده از کربوهیدرات می باشد.

ال کارنیتین ممکن است در هر یک از شرایط زیر مفید باشد :

  1. ریکاوری : منجر به بهبود ریکاوری می گردد.
  2. تامین اکسیژن عضلات : منجر به افزایش تامین اکسیژن مورد نیاز عضلات می گردد.
  3. استقامت : منجر به افزایش جریان خون و تولید نیتریک اکسید و در نتیجه کاهش خستگی می گردد.
  4. درد عضلات : منجر به کاهش درد عضلات پس از اتمام تمرین می گردد.
  5. تولید گلبول قرمز : با افزایش تولید گلبول های قرمز ، منجر به انتقال اکسیژن در داخل بدن و عضلات شما می گردد.

نکات ایمنی و عوارض جانبی مصرف ال کارنیتین :

همانند اکثر مکمل ها ، ال کارنیتین نیز بی خطر بوده و اگر به درستی استفاده شود ، هیچ عوارض جانبی ندارد. گرچه مصرف روزانه 2 گرم ال کارنیتین برای طولانی مدت ، هیچ گونه خطری ندارد اما ممکن است دچار عارضه های خفیفی همچون تهوع و ناراحتی های معده شوید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید