فنلاند: بدون سوئد به ناتو نمی‌پیوندیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور فنلاند از دسترسی این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بدون سوئد محروم شد.

بر اساس گزارش ها، سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند گفته است که کشورش با پیوستن به ناتو بدون سوئد مخالفت خواهد کرد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: “سوئد مشکل ماست و این بدان معناست که ما با هم به جلو خواهیم رفت.”

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: ما باید به نگرانی های همه طرف ها در مورد پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، از جمله آنکارا، رسیدگی کنیم. ما با شرکای خود ترکیه، سوئد و فنلاند برای حل مشکلات پیش روی آنکارا کار خواهیم کرد.

وزیر خارجه سوئد قبلا گفته بود که این کشور برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به زمان نیاز دارد.

آن لیندی در بیانیه‌ای در استکهلم پایتخت این کشور گفت که علاقه‌ای به ارزیابی عضویت ناتو در سوئد در جریان نشست ناتو در اسپانیا در اواخر ژوئن ندارد.

وی با ابراز امیدواری به نتیجه ای که رضایت همه را جلب کند، گفت: اگرچه روند پیوستن به ناتو زمان زیادی می برد، اما امیدوارم در نهایت همه راضی و خوشحال باشند.

وزیر امور خارجه سوئد گفت: امیدواریم عضو این توافق باشیم و نگرانی های ترکیه را جدی می گیریم.

فنلاند و سوئد ماه گذشته به دلیل تحولات اوکراین، رسماً برای عضویت در ناتو درخواست دادند. اما هلسینکی و استکهلم در این مسیر با مشکلاتی روبرو هستند، زیرا تمام 30 عضو اتحادیه نظامی باید آن را بپذیرند.