فروش اجناس ایرانی با برندهای خارجی! – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


به گزارش خبرنگار مهر، بررسی ها نشان می دهد کلاهبرداری عجیبی در بازار برخی کالاها در کشور در قالب حمایت از تولید داخلی رخ می دهد.

نگاهی به بازار لوازم خانگی، پوشاک و تلفن همراه در کشور حکایت از وجود مشاغل داخلی حتی با مجوز از وزارتخانه دارد. ساکت باش و موسسات مرتبط با درج لوگوی شرکت خارجی محصولات خود را به فروش می رسانند.

به عنوان مثال در برخی از فروشگاه های اینترنتی شاهد عرضه تلویزیون سونی هستیم، در صورتی که امکان سفارش قانونی این برند وجود ندارد، با مراجعه به توضیحات این محصول این داستان عجیبی است که گفته می شود. استعلام شناسه منحصر به فرد این محصول در سامانه کامل معاملات حاکی از آن است که تلویزیون سونی در این فروشگاه ساخت یک شرکت ایرانی می باشد.

فروش اجناس ایرانی با برندهای خارجی!

مراجعه به سایت رسمی این شرکت نشان می دهد که برند سونی در سال 2008 این شرکت ایرانی را به عنوان تنها تولید کننده محصولات خود قرار داده است، البته این شرکت زیرمجموعه واردکننده لوازم خانگی سونی و سایر برندها می باشد. حتی در ایران متفاوت است. اما پس از خروج آمریکا از برجام و ممنوعیت واردات لوازم خانگی در آن زمان، دیگر واردات رسمی سونی در ایران مشاهده نشد.

همچنین بررسی شرکت سونی حاکی از مجوز بودن محصول ایرانی نیست، در واقع محصول تولید شده توسط شرکت ایرانی ربطی به شرکت سونی ندارد.

فروش اجناس ایرانی با برندهای خارجی!

همانطور که می بینید عراق، امارات، بحرین، سوریه، قطر و اردن از جمله کشورهای خاورمیانه هستند و ایران در بین آنها جایی ندارد. محصول یک سوال بزرگ است، باید رسمی در وزارت باشد ساکت باش و سازمان حامی در این زمینه مسئول است؟

نوکیا ایرانی، پدیده ای عجیب در بازار تلفن همراه کشور!

این رخنه بزرگ را در بخش تلفن همراه نیز شاهد بودیم، نگاهی به بازار تلفن همراه نشان می‌دهد که یکی از شرکت‌های داخلی در سال‌های اخیر یک شرکت تولیدکننده تلفن همراه راه‌اندازی کرده است. آی تی. در این واحد تولیدی نیز موجود است. .

این شرکت در حال حاضر یک گوشی ساده یا مشابه است امکانات تلفن (فیچر فون) قطعات تولیدی مورد نیاز کشور را تولید، رسما وارد می کند و در نهایت محصول نهایی را در گروه خود تولید می کند. اما تخلف جدی زمانی رخ می دهد که به جای استفاده از نام و برند خود، از برند نوکیا یا شرکت خارجی شناخته شده دیگری، در صورتی که مربوط به نوکیا نباشد، استفاده کند.

فروش اجناس ایرانی با برندهای خارجی!

اطلاعات موجود در سیستم بازاریابی کامل و سیستم گارانتی کامل نشان می دهد که گوشی ساخت داخل است و حتی نام شرکت فوق در هر دو سیستم نوشته شده است.

البته مسئولان وزارتخانه ساکت باش توانستند جلوی این تخلف را بگیرند و از ثبت این اقلام جلوگیری کنند اما در عمل رویه سکوت را پیش گرفتند.

فروش اجناس ایرانی با برندهای خارجی!

اطلاعات دریافتی مهر نشان می دهد که یک شرکت تولیدی در زمستان 1400 در درخواست مجوز مونتاژ محصولات تلفن همراه سامسونگ، نوکیا، شیائومی و او در کارگروه اپل نوشت تا بدون گرفتن نمایندگانی از شرکت های بزرگ، موانع تولید را تسهیل و رفع کند.

در اینجا عجیب است که مدیر شرکت ذکر شده در بالا حتی اعلام کرد که می توان سوال در مورد اصالت محصولات جمع آوری شده را بررسی کرد و پاسخ آن را پیدا کرد که این گوشی ساخت چین، ویتنام و هند است.

با این رویکرد ساکت باش و صاحب هر شرکت داخلی می تواند محصولی را با نام و نشان برند معروف دنیا تولید کند، به عبارت دیگر اخذ نمایندگی و اعتبار برای تولید مهم نیست و تنها سود مهم تلقی می شود. در این شرایط، مصرف‌کنندگانی که از روی اعتماد یا کنجکاوی از یک برند استفاده می‌کنند، نمی‌توانند اصالت کالای بالا را تشخیص دهند و در نهایت محصولات تقلبی را در بازار پیدا می‌کنند. مجوز هستند.

سکوت معنادار در برابر کلاهبرداری شرکت های داخلی

تماس خبرنگار مهر با مسئولان مربوطه تاکنون نتیجه روشنی نداشته است. اگرچه نام برخی از این افراد در پروانه تولید شرکت فوق دیده می شود، اما گفتن بی اطلاعی و عدم پاسخگویی این افراد بسیار عجیب و قابل تامل است!

گفت وگوی خبرنگار مهر با تعزیرات حکومتی نیز حکایت از بی اطلاعی مسئولان دارد و مشخص نیست چرا سازمان های حمایتی و تعزیرات حکومتی نمی توانند تمکین کنند.به کالاهای تولید داخل نگاه کنید.

از مصادیق جعل، فروش کالای ایرانی با تصویر برند خارجی است

سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و منابع معدنی شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، فروش کالاهای ایرانی حاوی عکس شرکت های خارجی را مصداق بارز کلاهبرداری دانست و گفت: فروش کالاهای ایرانی حاوی تصاویر شرکت های خارجی است. کالاهای ایرانی با برندهای خارجی به مجلس فرستاده شد.

وی ادامه داد: اصولاً تقلب بزرگی است، زیرا مصرف کننده به دلیل اعتماد همه برندها این محصول را خریداری می کند. اما در عمل به دست آوردن آن متفاوت است، در واقع شاهد یک کلاهبرداری بزرگ با پول زیاد هستیم.

آنچه مشخص است این است که در کشور شاهد تقلبی هایی با مجوز رسمی هستیم، کلاه های بزرگی که فقط جیب عده ای را پر می کند اما مشتری برایشان مهم نیست. در مورد وزارت ساکت باش و دولت قصد دارد تا واردات برخی کالاها را به بهانه حمایت از تولید داخلی ممنوع کند، شرکت‌های تولیدکننده داخلی باید از برند و برند خود در این بخش استفاده کنند و با افزایش کیفیت و قیمت، مشتری را متقاعد به خرید محصول تولیدی خود کنند. نکن

حتی رویه تولید کالا در داخل و فروش آن با نام و تصویر برندهای معتبر جهانی خلاف قانون حمایت از نام های تجاری بوده و ممکن است برای ایران جرم باشد.