فرانسه آمریکا را به گران فروشی گاز به اروپا متهم کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از آمریکا به دلیل استاندارد دوگانه قیمت گاز انتقاد کرد.

رئیس جمهور فرانسه با انتقاد از اینکه آمریکایی ها گاز خود را به اروپا با قیمتی 2 تا 4 برابر بیشتر از قیمت گاز در بازار داخلی آمریکا می فروشند، این اقدام را “استاندارد دوگانه” خواند. کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست اتحادیه اروپا در بروکسل. به یاد آورد.

مکرون در خصوص این رابطه گفت: گاز آمریکا در بازار داخلی 3 تا 4 برابر قیمتی است که به اروپایی ها ارائه می دهد و این رویه نشان از استاندارد دوگانه دارد.

رئیس جمهور فرانسه گفت: من قصد دارم این موضوع را در سفر ماه دسامبر به آمریکا مطرح کنم.

هفته گذشته در مقابل رئیس جمهور فرانسه «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی بین المللی وی که مقر آن در وین است، به قیمت بالای گاز آمریکا در اروپا اشاره کرد و گفت: آمریکا به اروپا چند برابر قیمت بازار داخلی گاز می فروشد. این دیپلمات روس در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا گاز طبیعی اروپا را با قیمتی 4 برابر بیشتر از بازار داخلی آمریکا تامین می کند.

وی افزود: اتحاد فراآتلانتیکی مانعی برای کسب درآمد به قیمت از دست دادن متحدان نیست، به ویژه زمانی که متحدان داوطلبانه منابع نفتی ارزان‌تر را رها کرده باشند.

با این حال “گازپرومشرکت اصلی نفت و گاز روسیه اعلام کرد که اگر اتحادیه اروپا سقفی برای قیمت نفت روسیه بگذارد، مسکو نیز عرضه نفت و گاز به این کشورها را متوقف خواهد کرد.

“الکسی میلر“، مدیر عامل شرکت گازپروم در این باره گفت: ما وابسته به ما در حال اجرای توافقنامه ای هستیم که دو طرف امضا کرده اند. البته تخطی از شرایط و اصول اولیه این قراردادها برای ایجاد پاسخ قیمت و به معنای پایان عرضه است.

اتحادیه اروپا در 7 اکتبر (15 اکتبر) بسته تحریمی را علیه مسکو اعمال کرد و همچنین مکانیسمی را برای تعیین واکنش قیمت محصولات نفتی روسیه اعلام کرد که از 5 دسامبر (14 دسامبر) برای نفت و فوریه آغاز می شود. 5 (16 فوریه) برای نفت خام. فرآورده های نفتی پالایش شده در روسیه اجرا می شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پیش از این نگرانی رهبران اروپایی از زمستان بدون گاز روسیه را ابراز کرده و گفته بود: «زندگی خوب در اروپا به همکاری با روسیه بستگی دارد». «این که اروپایی‌ها امروز مانند قرون وسطی برای زمستان هیزم جمع‌آوری می‌کنند، مسئول نیست.