غذاهای مفید برای آمبولی ریه + رژیم غذایی توصیه شده

آمبولی ریوی نوعی از انسداد ریه ها است که معمولا در اثر لخته شدن خون ایجاد می شود. علائم این بیماری شامل تنگی نفس، درد در قفسه سینه، اضطراب، ضربان قلب سریع و سرگیجه می باشد. بسیاری از موقعیت ها از جمله جراحی هایی که تازه انجام شده است، بارداری، فشار خون بالا و سیگار کشیدن می توانند منجر به آمبولی ریوی شوند.

رژیم غذایی ضعیف و عدم ورزش که منجر به چاقی شود می تواند خطر ابتلا به آمبولی ریوی را افزایش دهد. هیچ رژیم خاصی برای بیماران مبتلا به آمبولی ریوی وجود ندارد. با این حال، پزشکان یک رژیم غذایی متعادل (مثل این رژیم غذایی) را برای جلوگیری از بیماری هایی که می تواند منجر به تشکیل لخته خون شود، توصیه می کنند. در صورت تجویز وارفارین که یک داروی ضد انعقادی، برای آمبولی ریوی است ، باید از مصرف برخی غذاهای خاص خودداری کرده یا آن را مدیریت کنید.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی پر از چربی های اشباع و کلسترول می تواند منجر به چاقی و atherosclerosis (آترواسکلروز) شود که هر دو خطر ابتلا به آمبولی ریوی را افزایش می دهند. طبق گفته انجمن خون شناسی آمریكا، آترواسكلروز یا سخت شدن شریان ها غالبا به دلیل لخته شدن خون اتفاق می افتد و انجمن قلب آمریكا گزارشی از همبستگی شدید بین آترواسكلروز و كلسترول دارد.

رژیم غذایی سرشار از برنج و میوه، بدون چربی و کلسترول، کلسترول را کاهش می دهد. به گزارش مرکز پزشکی NYU Langone ، برای اطمینان از داشتن تغذیه مناسب، رژیم های غذایی سالم باید شامل غذاهای متنوعی مانند پروتئین های بدون چربی از جمله مرغ، ماهی های چرب، غلات کامل مانند جو دو سر، میوه هایی مانند سیب و انواع سبزیجات باشند.

ویتامین K

ویتامین K می تواند اثر وارفارین را، دارویی که معمولا برای بیمارانی که از آمبولی ریوی بهبود می یابند تجویز می شود، کاهش دهد. اما اگر مجبور به استفاده از وارفارین هستید نباید ویتامین K را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، زیرا این امر می تواند منجر به خونریزی یا لخته شدن خون شود.

مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ توصیه می کند که مصرف مداوم ویتامین K را در رژیم غذایی خود حفظ کنید. غذاهای پر از ویتامین K شامل کلم، کلم بروکلی، سبزیجات برگ سبز و محصولات سویا هستند.

غذاهایی که باید حذف یا به صورت محدود مصرف شوند

محصولات زغال اخته مانند آب میوه آن می تواند قدرت وارفارین را افزایش دهد، بنابراین می تواند منجر به مشکلات خونریزی شود. اگر آمبولی ریوی دارید و وارفارین برای شما تجویز شده است، باید از خوردن زغال اخته و نوشیدن آب آن خودداری کنید.

بعلاوه الکل می تواند اثر وارفارین را افزایش داده و در هنگام مصرف ضد انعقاد خون نباید مصرف شود. Medline Plus توصیه می کند که بیماران مبتلا به آمبولی ریوی باید از خوردن شیرین بیان خودداری کنند زیرا این گیاه می تواند اثر وارفارین را کاهش داده و منجر به لخته خون شود.

مکمل ها و داروها

انستیتوی ملی قلب، ریه و خون توصیه می کند که بیماران مبتلا به آمبولی ریوی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند قبل از ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود یا مصرف ویتامین یا داروهای دیگر با پزشک خود صحبت کنند. داروهای بدون نسخه و مکمل های گیاهی ممکن است حاوی موادی باشند که می توانند روی دارو تاثیر گذاشته و خطرات خونریزی یا لخته شدن خون را افزایش دهند.

غذاهایی که باید مصرف شوند

  • غذاهای متنوعی مانند پروتئین های بدون چربی از جمله مرغ، ماهی های چرب، غلات کامل مانند جو دو سر، میوه هایی مانند سیب و انواع سبزیجات برای داشتن تغذیه مناسب اطمینان بخش هستند.

غذاهایی که باید پرهیز شود

  • محصولات زغال اخته مانند آب میوه آن می تواند قدرت وارفارین را افزایش دهد (دارویی که معمولا برای درمان آمبولی ریوی تجویز می شود)، که می تواند منجر به افزایش مشکلات خونریزی شود. اگر آمبولی ریوی دارید و برای شما وارفارین تجویز شده است، باید از خوردن زغال اخته و نوشیدن آب زغال اخته خودداری کنید.
  • الکل و مشروبات الکلی نیز اثر وارفارین را کاهش می دهند.

یوگا و ورزش

تمرینات ساده پا را انجام دهید، مثلا در صورت امکان حرکات مرتبط با کشش پاها را امتحان کنید یا پیاده روی های کوتاه انجام دهید.

یوگا

پرانایاما می تواند با استفاده از عمل دم، احتباس و بازدم برای تصفیه خون هنگام حرکت به داخل ریه ها، به عملکرد سالم شریان های ریوی کمک کند.

درمان های خانگی

  • اگر می دانید که باید برای مدت طولانی بنشینید یا بایستید، برای تشویق جریان خون، جوراب های فشرده سازی یا جوراب واریس بپوشید.
  • به مدت 30 دقیقه دو بار در روز پای خود را بالا بگیرید.
  • اگر برای مدتی طولانی نیاز است که بدون تحرک باقی بمانید، هر یک ساعت چند دقیقه تحرک داشته باشید: پاهای خود را حرکت دهید، زانوها را خم کنید و روی نوک انگشتان بایستید.
  • حتما بهترین داروهای گیاهی برای افزایش و راحتی جریان خون را از دست ندهید.

منبع 1

منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید