عوارض انگشت ماشه ای ممکن است از ویژگی های دیابت باشد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از دارو با این حال، محققان بر این باورند که انگشت ماشه ای، که معمولا روی انگشت یا شست است، ممکن است نشان دهنده دیابت باشد. مشخصه آن ضخامت تاندون هایی است که برای کشش انگشتان و غلاف آنها استفاده می شود.

ماتیاس رایدبرگ“، محقق ارشد دانشگاه تابستان سوئد گفت: «در کلینیک جراحی دست، مدت‌هاست که می‌دانیم افراد مبتلا به دیابت، اعم از نوع ۱ یا نوع ۲، بیشتر در معرض ابتلا به انگشت ماشه‌ای هستند. بیش از 20 درصد از کسانی که برای این بیماری نیاز به جراحی دارند دیابت دارند یا در آینده به دیابت مبتلا خواهند شد.»

در شرایط دردناک، ضخیم شدن تاندون باعث خم شدن انگشتان به سمت کف دست می شود. معمولا با تزریق کورتیزون قابل درمان است، اما گاهی نیاز به جراحی دارد.

در یک مطالعه جدید، محققان دو پایگاه داده سلامت سوئد را بررسی کردند تا ببینند آیا قند خون بالا می تواند خطرناک باشد یا خیر. بدبختی انگشت ماشه رو زیاد میکنه یا نه؟

در مجموع بین 1 تا 1.5 درصد افراد انگشت حلقه دارند. برای افراد مبتلا به دیابت، 10 تا 15 درصد است. انگشت ماشه ای بیشتر در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دیده می شود.

بر اساس این گزارش، قند خون بالا با افزایش خطر ابتلا به دیابت در مردان و زنان مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 مرتبط است، اما این مطالعه نتوانست علت و اثرات آن را اثبات کند.

دیابت با HbA1C یا اندازه گیری مداوم گلوکز خون فهمیدن این مطالعه نشان داد که مردان با کمترین سطح قند خون در مقایسه با مردان با پایین ترین سطح HbA1C یه چیزی آفرین، 5 برابر بیشتر در معرض خطر است بدبختی آنها انگشتان ماشه ای هستند.

مشخص نیست که چرا دیابت این خطر را افزایش می دهد. یک نظریه این است که قند خون بالا تاندون های فلکسور و بافت همبند آنها را تحریک می کند و باعث انقباض بیشتر آنها می شود.