عضله تراپزیوس

عضله تراپزیوس چیست

سه قسمت قرارگیری عضله تراپزیوس
سه قسمت قرارگیری عضله تراپزیوس

امروزه اکثر مردم درگیر کارهای روزمره هستند و تحرک کمتری دارند. اکثر ماهیچه ها غیر فعال بوده و تحت اسپاسم قرار می گیرند و شما احساس دردهای ناگهانی خواهید داشت. یکی از این عضلات که به عنوان تراپزیوس فوقانی شناخته شده است ، در بالای عرض شانه واقع شده و مستعد تحت فشار قرار گرفتن می باشد.

اگر حرکت شانه شما محدود است و یا احساس درد در آن ناحیه دارید ، یک یا هر دو عضله تراپزیوس فوقانی شما اسپاسم شده اند. عضله تراپزیوس به سه قسمت تقسیم می شود : قسمت فوقانی ، میانی و پایینی. این عضله سطح بزرگی از پشت گردن شما را گرفته است.

قسمت فوقانی از ستون فقرات گردن تا ترقوه قرار دارد ،  در حالی که قسمت میانی از اولین چهار مهره قفسه سینه شروع شده و به قفسه سینه ( ناحیه استخوانی و بیرونی شانه ) متصل شده است. قسمت پایینی از ستون فقرات ناحیه سینه تا استخوان کتف قرار دارد. این خط استخوانی و افقی است که بر روی تیغه شانه خود احساس می کنید.

عملکرد عضله تراپزیوس

این عضله هم به عنوان تثبیت کننده موضعی و هم به عنوان حرکت دهنده عضلات عمل می کند. متداول ترین کارهایی که در آن درگیر است عبارتند از بالا و پایین بردن شانه ، کج کردن شانه ، چرخش و کشش گردن. تراپزیوس فوقانی ( قسمتی که از میان بالای شانه رد می شود ) می تواند کمربند شانه ای را بالا ببرد. همچنین به کشش ، کج شدن و چرخش گردن کمک شایانی می کند. اگر عضله تراپزیوس به خوبی کار نکند احساس سر درد ، درد در قسمت فوقانی و دست درد خواهید داشت. علائم زیر نشانه های رایج عملکرد نامناسب عضله تراپزیوس می باشد :

  1. گردن درد
  2. گرفتگی گردن
  3. احساس درد مابین تیغه های شانه
  4. احساس درد بر روی تیغه شانه
  5. احساس درد پشت سر

[9,23368,2336زمانی که تمامی قسمت های این عضله منقبض می شوند ، به کشش گردن و قسمت فوقانی کمک می کنند. قسمت فوقانی تراپزیوس تیغه شانه را به طرف بالا و بیرون می کشد و از این رو کمک می کند تا بازوهایتان را بالا ببرید. علاوه بر این ، می توانید سرتان را به همان سمت خم کنید و بچرخانید ( خمیدگی عرضی ).

قسمت میانی عضله تراپزیوس تیغه شانه را به سمت ستون فقرات می کشد ، در حالی قسمت پایینی آن را رو به پایین و به سمت ستون فقرات می کشد. قسمت بالایی و میانی عضله تراپزیوس نواحی مشکل زا به حساب می آیند. قسمت میانی عضله ، زمانی که بازوی خود را بیش از حد بالا می آورید ، کار می کند.

این موضوع بدین دلیل است که زمانی که بازوهای شما در مقابلتان بالا می آید ، تیغه های شانه به طرف خارج حرکت می کنند. بنابراین ، عضله روی یک دست بیش از حد کشیده می شود و با دست دیگر باید همچنان کارهای ثابتی انجام دهید. قسمت پایینی عضله زمانی که برای مدت زمان طولانی در حالت خمیده قرار بگیرید ، بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد.

تشخیص محل قرارگیری عضله تراپزیوس فوقانی :

  • قسمت فوقانی بسیار کوچک و باریک است.
  • انتظار یک عضله بزرگ را نداشته باشید. احساس کردن عضله تراپزیوس فوقانی اکثر مواقع دشوار است ، زیرا این قسمت خیلی سفت است و بیشتر در ستون فقرات ناحیه گردن جمع می شود.
  • دست خود را کنار ستون فقرا گردن قرار دهید. حالا سعی کنید که عضله را در قسمت پشت گردن خود بگیرید.

تشخیص محل قرارگیری عضله تراپزیوس میانی :

از آنجایی که عضله تراپزیوس میانی بزرگ و برجسته است ، تعیین محل قرارگیری آن آسان می باشد. فقط کافیست انگشتان خود را در بالای شانه بگذارید و عضله را محکم بگیرید.

تشخیص محل قرارگیری عضله تراپزیوس پایینی :

برای لمس کردن قسمت پایینی ، دستتان را به پشت کمرتان ، مابین تیغه های شانه ببرید ( درست مانند زمانی که می خواهید پشتتان را بخارانید ). اکنون اگر اندکی شانه هایتان را به سمت ستون فقرات خود حرکت دهید ، می توانید عضله تراپزیوس پایینی را احساس کنید.

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید