عربستان ممنوعیت سفر به ترکیه را لغو کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهاندولت عربستان روز دوشنبه اعلام کرد که ممنوعیت سفر شهروندان ترکیه در شب سفر شاهزاده محمد بن سلمان به آنکارا را لغو کرده است.

وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرد که ریاض به دلیل لغو ممنوعیت سفر ناشی از ویروس جهانی کرونا، تصمیم به ممنوعیت سفر مستقیم یا غیرمستقیم شهروندان خود به اتیوپی، ترکیه، ویتنام و هند گرفته است.

پس از ترور جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد در کنسولگری عربستان در استانبول، عربستان سعودی به شهروندان خود گفته است که به ترکیه سفر نکنند.

روابط عربستان سعودی و ترکیه در جریان سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ریاض که پس از ترور جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد در استانبول بدتر شد، ادامه یافت.

یک سال پس از ترور خاشقچی، شاهزاده سعودی در مصاحبه ای با رادیو دولتی آمریکا در تاریخ 25 سپتامبر 2019 مسئولیت قتل روزنامه نگار سعودی و روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست را بر عهده گرفت. او مدعی شد که قتل در زمان تصدی وی صورت گرفته اما از آن اطلاعی نداشته است. ترور خاشقچی باعث تشدید تنش ها بین ترکیه و عربستان سعودی و گسترش میدان نبرد بین دو کشور شده است.

پس از ترور وحشیانه خاشقچی، سعودی ها ابتدا این ترور را تکذیب کردند و با انتشار ویدئویی جعلی از این روزنامه نگار منتقد مدعی شدند که پس از انجام وظایف اداری خود از کنسولگری خارج شده است، اما طولی نکشید که مقامات سعودی حقیقت را فاش کردند. بیرون

پرونده ترور خاشقچی به چالش بزرگی برای روابط آشفته ریاض و آنکارا تبدیل شده است و مقامات ترکیه به دنبال شفاف سازی نقش خود و مجازات مقامات ارشد سعودی در این پرونده هستند.

اما در شرایطی که ترکیه با بحران اقتصادی شدید و انتخابات ریاست جمهوری در حدود یک سال دیگر مواجه است، اردوغان به دنبال سرمایه گذاری خارجی برای کسب آرا و انتخاب مجدد است.