عدم تشخیص نیازهای یزد از دلایل ناکامی شرکت‌های دانش بنیان است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، مسعود عظیمی در نخستین جلسه ستاد اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه فنی و حرفه ای یزد، معاون اقتصادی استاندار یزد نیز در این جلسه بر اهمیت توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری برای نقش آفرینی هرچه بیش‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، تولید محصولات دانش‌بنیان و تجاری سازی دستاوردهای آنها تاکید کرد.

مسعود عظیمی با تأکید بر اینکه نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری با یک فرایند کارشناسی و مبتنی بر نیازهای کشور انجام گرفته است، بیان کرد: اولویت اول در تولید دانش بنیان باید تمرکز بر فناوری مورد نیاز کشور باشد.

وی تاکید کرد: همچنین در تولید دانش بنیان، باید کشور را از واردات محصولات و فناوری های راهبردی بی نیاز کنیم و پس از بررسی های دقیق، نیاز اساسی کشور در زمینه واردات شناسایی و بر تولید دانش بنیان آن محصول و یا فناوری تمرکز شود.

عظیمی، نداشتن روحیه کار تیمی و عدم تشخیص نیازهای مهم استان را از دلایل عدم موفقیت برخی شرکت های دانش بنیان استان دانست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یزد، تشکیل کارگروه های تخصصی در بخش های مختلف استان اعم از صنایع، کشاورزی و … را به منظور حمایت همه جانبه از واحدهای تحقیق و توسعه ضروری برشمرد و نقش دانشگاه فنی و حرفه ای را به عنوان یک دانشگاه کارآفرین در راستای توسعه شرکت های نوآور و دانش بنیان و پیشبرد اهداف این شرکت ها مهم دانست.

داود عندلیب، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد نیز در این جلسه، تشکیل ستاد اقتصاد دانش بنیان و بکارگیری تمام امکانات و ظرفیت های دانشگاهی را گامی لازم و مهم برای تحقق شعار سال دانست و از اهتمام ویژه استاندار یزد به موضوع اقتصاد دانش بنیان، قدردانی کرد و اظهار داشت: دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان با مسئولان استان همراهی و همکاری می کند و از تمام ظرفیت های دانشگاه در این مسیر استفاده خواهد کرد.

در این جلسه نمایندگانی از پارک علم و فناوری، کارآفرینان برتر و مدیران عامل شرکت های دانش بنیان استان به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و پیشنهاداتی در رابطه با توسعه اقتصاد دانش بنیان استان ارائه کردند.