عبور هواپیماهای جنگی کره شمالی و کره جنوبی از مرز دو کره – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این گزارش فاش کرد که کره جنوبی از پرواز 12 جنگنده کره شمالی در نزدیکی مرزهای این کشور خبر داده است.

به گزارش این رسانه، سئول در واکنش به این اقدام اعلام کرد که یک هواپیمای جنگی کره جنوبی در آسمان این کشور به پرواز درآمد.

پس از رزمایش مشترک موشکی کره جنوبی و آمریکا و بازگشت یک ناو هواپیمابر آمریکایی به منطقه، کره شمالی 2 موشک بالستیک کوتاه برد را به سمت ساحل شرقی به سمت دریای ژاپن شلیک کرد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در عین حال درباره پرتاب اخیر کره شمالی گفت که چنین اقداماتی از سوی کره شمالی غیرقابل قبول است و امنیت را تهدید می کند.

آزمایش موشکی صبح پنجشنبه کره شمالی بیست و چهارمین آزمایش موشکی این کشور تا کنون در سال جاری بود. این پرتاب همچنین ششمین پرتاب در 12 روز و اولین پرتاب از زمانی بود که کره شمالی یک موشک بالستیک قاره پیما (IRBM) را در روز سه شنبه به ژاپن شلیک کرد.

سه شنبه گذشته، کره شمالی موشکی را پرتاب کرد که بر فراز استان آئوموری در شمال ژاپن پرواز کرد و در اقیانوس آرام خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن فرود آمد.

این اولین موشک کره شمالی بود که از سپتامبر 2017 بر فراز ژاپن پرواز کرد. تصور می‌شود برد این موشک بالستیک – حدود 4600 کیلومتر – طولانی‌ترین موشک در تاریخ آزمایش کره شمالی باشد. این موشک در حدود 3200 کیلومتری سواحل ژاپن سقوط کرد.