ضرورت سوق دادن مردم به سمت موسیقی فاخر و تاثیرگذار – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانمسعود در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه رویکرد فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان به دو صورت کلی است، گفت: وی تصریح کرد: سیاست کلی دولت سیزدهم یکی از راه هایی است که وزارت حمل و نقل آن را بررسی کرده است و ما باید مسئولیت ها و دستورالعمل های مورد نظر را از خودمان دنبال کنیم.

وی افزود: رویکرد دوم هویت استان همدان بر اساس سند مهندسی فرهنگی است که از یک سال پیش آغاز شده و در مراحل پایانی قرار دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: این سند پس از افتتاح و تصویب به دستگاه های دولتی ارسال می شود و نه اینکه باید آنها را دنبال کنیم و بر اساس آن پیش برویم.

به خصوص که این سیاست ها به یک شکل برای همه موضوعات در نظر گرفته شده است. وی افزود: این سیاست ها مربوط به موسیقی، پوشش و بسیاری از مسائل فرهنگی و هنری است و باید بر اساس این سند عمل کنیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت که از جنگ فرهنگی صحبت می کنم و این شامل هنر به ویژه موسیقی می شود. وی افزود: در سال‌های اخیر شاهد رشد موسیقی نامتعارف مانند موسیقی شیطان پرستی و گروه‌های موسیقی زیرزمینی بوده‌ایم که جدا از اهداف ضدفرهنگی، بسیاری از آنها حتی اهداف سیاسی نیز دارند.

این مسئول با تاکید بر اینکه زمانی می توانیم با این موسیقی ها کنار بیاییم که به داشته های فرهنگی ایران و استان تکیه کنیم. وی به موسیقی سنتی اشاره کرد و افزود: باید از موسیقی سنتی حمایت کرد و گروه های موسیقی سنتی را تشویق کرد.

مدیرکل فرهنگ و رهبری اسلامی استان همدان ادامه داد: باید گروه های سنتی استان و آموزشگاه های موسیقی که در این زمینه فعال هستند را تشویق کنیم، اما متأسفانه در آنجا سال ها به دلیل عدم کنترل سلیقه موسیقی تغییر کرده است. یا سهل انگاری از سوی دیگر، برخی از موسیقی های پاپ رایج امروزی، متأسفانه از نظر سبک موسیقی و اشعار مورد استفاده، بسیار کمرنگ و مبتذل هستند.

وی همچنین با تایید این موضوع گفت: زمانی وزارت امور اداری به این مشکل رسیدگی می کرد، اما در مقاطعی و در دولت های مختلف کنترل درستی صورت نمی گرفت، ایشان در این مورد هستند. در هر صورت، همه اینها همزمان شد و ذائقه موسیقایی برخی از این نوازندگان از سنتی تغییر کرد.

او گفت که باید با برنامه ریزی دقیق، ذائقه موسیقایی مردم را به موسیقی باکیفیت که برخاسته از فرهنگ غنی ماست تغییر دهیم و زمان بر است. وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال های اخیر شاهد رشد در عرصه آواز بوده ایم و تاریخچه هنر ترانه ما چه قبل از انقلاب و چه در دوران انقلاب اسلامی با فرهنگ ما آمیخته شده است.

این مسئول یادآور شد: بسیاری از آثار انقلابی و ارزشمندی که در اوایل انقلاب و حتی در دوران دفاع مقدس داشتیم که همه آن را به یاد داریم از اشعار انقلابی به جا مانده است.

به خصوص با بیان اینکه گاهی این مشکل مورد غفلت مسئولان فرهنگی و هنری کشور قرار می گرفت، خوشبختانه در سال های اخیر بیشتر به این مشکلات توجه شده و اثری بسیار ماندگار و فاخر تولید شده است. وی افزود: «سلام کمنده» که اخیراً در کشور و حتی برخی کشورها موج فرهنگی ایجاد کرده است، حاصل حرکتی است که در این زمینه شکل گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان خاطرنشان کرد: در اختتامیه جشنواره سرود که در تهران برگزار شد، رهبری پیامی برای این جشنواره دادند که بسیار قابل تامل است انقلاب اسلامی. رهبر انقلاب اسلامی گروه ها را به شدت تشویق کردند و فرمودند «این رمز فرهنگی برای ماست که باید در این زمینه مسئولیت بیشتری بپذیریم».

وی افزود: در برخی نقاط استان همدان موسیقی آشیکی وجود دارد و در یکی دو سال اخیر جشنواره هایی برای حمایت از موسیقی محلی برگزار شده است.

ویژه خاطرنشان کرد: با برنامه‌های مدون و حمایت‌های دارایی‌مان می‌توانیم سوابق و سلیقه موسیقایی مردم را از موسیقی معمولی به سمت موسیقی فاخر و تأثیرگذار سوق دهیم.