ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تقویت سواد مجازی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، همایش سراسری منطق اصلاح انقلابی «ساختار فرهنگی کشور» با حضور حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حجت الاسلام محمد قمی رئیس جامعه تبلیغات اسلامی، رئیس جمهور و رئیس جامعه تبلیغات اسلامی ایران، در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد. حجت الاسلام سید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیت الله رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و رهبری اسلامی و گروه ها و افراد نخبه. در حوزه فرهنگ در سالن همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.

در ابتدای این همایش مسعود فیاضی رئیس شورای سیاسی این همایش به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: رهبر انقلاب در اولین جلسه هیئت دولت در 6 شهریورماه. 200 آنها اعلام کردند که نیاز به اصلاح و اصلاح نظام فرهنگی در کشور وجود دارد. بر این اساس گفتند این بازسازی انقلابی است و گفتند نظام فرهنگی کشور نیاز به اصلاح انقلابی دارد.

وی گفت: در این بازسازی ساختار فرهنگی سیاست، فرآیندها، مأموریت ها، نهادها و سازمان ها. مجموعه همه این موارد نظام فرهنگی کشور را تشکیل می دهد، البته نگاه دیگری به نظام وجود دارد که مربوط به سازمان ها و نهادها نیست، بلکه مربوط به اساس فرهنگ است، زیرا فرهنگ موجود در آن صرف نظر از نهادها و سازمان ها. ، دارای نظامی است که با فرهنگ تغییر می کند و تابع آن نظام است.مثل نهادهای خانواده، دین، رسانه و… که کانون فرهنگ محسوب می شوند. بنابراین وقتی صحبت از ساختار فرهنگ می‌شود، هم این سازمان‌ها، هم این رویه‌ها و هم این نهادهایی که فرهنگ‌سازی می‌کنند، مورد توجه قرار می‌گیرند، پس واقعیت امر این نهادها هستند.

فیاضی در ادامه با بیان اینکه در فرهنگ سازی لازم است از مخاطبان تحقیق شود، خاطرنشان کرد: این همایش پس از مطالعه سنگین و همایش علمی و ترویجی برگزار شد.

نیاز به تقویت سواد مجازی وجود دارد

در ادامه حجت الاسلام سید سعیدرضا عاملی با طرح این سوال در خصوص چالش ها و مشکلاتی که رهبر انقلاب اسلامی از بازسازی نظام فرهنگی کشور صحبت می کنند، گفت: اگر ایشان را درک نکنیم. یعنی خوب، مطالعه اشتباه خواهد بود. وقتی به نتایج فعالیت های فرهنگی نگاه می کنیم با اختلاف نسلی و تضاد نسلی مواجه می شویم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام اینکه بر سر دوراهی تحول فرهنگی قرار داریم، گفت: با آمدن اینترنت با دسترسی به فرهنگ های دیگر مواجه شدیم. نسل قبل از ظهور اینترنت، مخاطب بود، اما با ظهور اینترنت، مخاطب در نحوه مشاهده انواع سیگنال ها در دسترسی به اطلاعات زیاد به یک کاربر تبدیل شده است.

وی اولین گام در بازسازی نظام فرهنگی در کشور را تغییر نگرش دانست و گفت: همه سیاست هایی که در حوزه فرهنگ انجام می شود. ممکن است توجه داشته باشید که تا زمانی که برای کاربران توانمندی شخصی و اجتماعی ایجاد نکند، این سیاست شکست خواهد خورد.

اعامی تاکید بر سواد مجازی را مورد تاکید قرار داد و تاکید کرد: سواد مجازی یک بعد سواد عمومی دارد که در سواد عمومی همه را شامل می شود، اطلاعات دقیقی لازم است تا جامعه بتواند اطلاعات واقعی را از نادرست تشخیص دهد. لازم به ذکر است که روزانه 300 میلیارد ایمیل در کشور ارسال می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه مفهوم جهانی فرهنگ وجود ندارد، گفت: اگر فناوری بدون فرهنگ دیده شود، ناهنجاری ایجاد می کند. بخشی از سواد مجازی شامل مهارت خواندن و نوشتن وجود دارد و آموزش این بخش به شهروندان ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه روش را باید فرهنگ تعیین کند، گفت: تغییر محتوا یکی از روش های تحول انقلابی در ساختار فرهنگ است و این باید با عناصر انقلاب اسلامی انجام شود که ما را به تمدن اسلامی می رساند. . و این امر باید با عناصر مختلفی از جمله عدالت اجتماعی، ایجاد حس همدلی و همکاری، اتحاد و همبستگی و … انجام شود. همچنین باید توجه داشت که اگر فردی به سمت احیای محتوای نظام فرهنگی در کشور بیفتد، در این امر موفق نخواهیم بود.

عالي ساخت بنيادين فرهنگ را از ديگر عوامل اصلاح نظام فرهنگي برشمرد و گفت: هدف را نبايد فراموش كرد، هدف رسيدن به تمدن اسلامي است. برای این موفقیت باید خود و جامعه را ارتقا داد. راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی باید مبتنی بر عدالت، عقلانیت، معنویت و حکمت باشد.