ضرر 240 میلیارد تومانی خودروسازان/ پیشنهاد مغرب زمین حل شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزیر اقتصاد و دارایی، حسین قربان زاده در دومین نشست کارشناسان دانشگاهی و فعالان صنعت خودرو با وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا گفت: نشست بین دو شرکت ایران خودرو و سایپا برگزار شد. وزارت حراست و وزارت اقتصاد و دارایی یا حضور دو وزیر و جلسات متعددی که دو وزیر در خصوص واگذاری قدرت به دو شرکت بزرگ خودروسازی ایران خودرو و سایپا حضور نداشتند، با تمرکز بر نتایج و موفقیت صنعت خودرو و مدل بالقوه ارائه مخاطب.

وی ادامه داد: در نهایت با برگزاری این جلسات به طرحی رسیدیم که کارشناسان باید آن را برای جمع بندی نهایی ارائه می کردند.

رئیس سازمان مردم نهاد خاطرنشان کرد: در این جلسات فضای کلی ارائه صنعت خودرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا به صورت بی طرفانه و با جزئیات پیش برود. اکثر مردم و کارشناسان از نقش دولت در این دو شرکت انتقاد کرده‌اند و دولت می‌توانست در حوزه مشکلاتی مانند هزینه و زیان خودروسازان که حدود ۱۵۰ میلیارد تومان با احتساب زیان‌دهی است، بهتر عمل کند. سود بین 230 تا 240 میلیارد تومان می تواند کارساز باشد.

قربان زاده ادامه داد: باید در این زمینه بحث شود و این نقشه در کجا و در چه ساعتی این ایستگاه ها نظر کارشناسی خود را بدهند. همچنین انتقادات شدیدی در خصوص خودمختاری خودروسازان مطرح شده است و اینکه آیا دولت حاکمیت شرکتی را می پذیرد و رای اقلیت و سهامداری و حاکمیت شرکتی اجرا می شود، مشکل بخشش است. به راحتی خواهد آمد؛ البته در مورد سایپا قفل سپرده باید به شکل دیگری باز شود.

وی افزود: سازمان مردم نهاد پس از تغییر و توسعه در حوزه عملیات، بر موضوع خودرو تمرکز کرده است و این موضوع در حال حاضر سرلوحه کار این سازمان محسوب می شود چرا که ما داریم. فعالیت های بزرگ زیادی انجام داد و حراج خوب و صحبت از ارائه دو باشگاه پرسپولیس و استقلال هم حل شد و حالا باید بیشتر روی مشکل ماشین تمرکز کنیم.

رئیس سازمان مردم نهاد گفت: جلسه ای با حضور کارشناسان و صاحب نظران برای تکمیل جلسه در دانشگاه برگزار می شود و در نهایت بتوانیم موضوع را در دولت پیش ببریم.