صدور مجوزهای غیرقانونی به معضلی برای بخش تولید اتانول تبدیل شده است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، شیوع ویروس کرونا در ۲ سال اخیر باعث افزایش چشمگیر مصرف مواد ضدعفونی کننده در کشور شده است. با توجه به افزایش تقاضا و عدم کنترل، شاهد انباشت مواد غذایی در بازار بودیم و در نهایت برای رفع نیاز بازار مجوزهای متعددی برای تولید مواد ضدعفونی کننده گرفتیم.

افزایش تولید مواد ضدعفونی کننده منجر به این شد که در مدت کوتاهی عرضه و تقاضا به تعادل رسید و شاهد کمبود این مواد در بازار نبودیم. با این حال، در ابتدای شیوع کووید-19، ضدعفونی کردن همه محیط‌ها (حتی هوای آزاد) منجر به افزایش مصرف مواد ضدعفونی‌کننده شد.

بررسی شایعات عجیب؛ آیا از مازاد آن در تولید مشروبات الکلی استفاده می شود؟

با کنترل کرونا و افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی، عرضه مواد ضدعفونی کننده از تقاضا فراتر رفته و با ادامه این شرایط، این واحدها مجبور به کاهش ظرفیت تولید خود می شوند. واضح است که در حال حاضر با کاهش شیوع کرونا در کشور، زمزمه های نگران کننده ای مبنی بر انحراف محصولات از گروه تولیدی به شبکه توزیع و یا مشارکت گروه های مهاجم در تولید مشروبات الکلی به گوش می رسد!

این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که بر اساس اظهارات نوشین محمد حسینی، مدیرکل کنترل و کنترل فرآورده های بهداشتی سازمان غذا و دارو، سالانه 7 تا 9 هزار نفر در ایران بر اثر انواع بیماری ها جان خود را از دست می دهند. مسمومیت که مسمومیت با الکل است همراه با موارد دیگر کشنده ترین آنهاست. طبق آمار پزشکی، مسمومیت با الکل در ایران به طور متوسط ​​100 تا 120 مورد در سال است. البته برخی داده‌ها نشان می‌دهد که پس از شیوع کرونا، تعداد مسمومیت‌های الکلی افزایش یافته است، زیرا در فاصله مارس 2018 تا 29 آوریل 2019 بیش از 3000 نفر به مسمومیت الکلی مبتلا شده‌اند که از این تعداد 728 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

اگرچه می توان با بررسی میزان مواد (ضدعفونی کننده ها) در تولید به این شایعات درباره هر گروه تولیدی پاسخ داد، اما اطلاعات روشنی در این زمینه وجود ندارد. از سوی دیگر با توجه به افزایش نرخ تولید در کشور و در عین حال کاهش تقاضای مواد ضدعفونی کننده و عدم امکان صادرات این محصولات، مجوز مربوط به واحدهای تولیدی شد.

«اتانول» به الکل خوراکی معروف است که به عنوان ماده اولیه در زمینه های مختلفی مانند تولید دارو، صنعت پزشکی و ضدعفونی استفاده می شود. در این گزارش سعی داریم با گفت و گو با رئیس انجمن تولیدکنندگان اتانول به برخی از سوالات مطرح شده در این زمینه پاسخ دهیم.

این کشور سالانه 150 میلیون لیتر اتانول تولید می کند

باسم عضدو رئیس انجمن تولیدکنندگان اتانول در گفتگو با خبرنگار مهر درباره میزان تولید اتانول در کشور گفت: حداقل برای اعضای این انجمن سالانه 150 میلیون لیتر تولید می شود. تولید به 750 هزار در روز افزایش یافت. لیتر

وی گفت: تعداد اعضای این سازمان هم اکنون به 40 نفر رسیده است و عناصر فوق به راحتی می توانند نیازهای کشور را تامین کنند.

عضدو در پایان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در پایان سال 1398 و نیاز به افزایش عرضه مواد ضدعفونی کننده، باید حدود 10 مجوز برای واحدهای تولیدی توسط وزارت بهداشت صادر شود و در حال حاضر با کنترل انجام شده است. . این بیماری و افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی قبلی، باید پروانه صادر شده به طور کامل بررسی شود.

نقدی بر فرآیند مجوز برای تولید پاتوژن ها

رئیس انجمن تولیدکنندگان اتانول از روند صدور مجوز برای تولید مواد ضدعفونی کننده انتقاد کرد و گفت: وزارت بهداشت و ایمنی مجوز ویژه ای برای تولید الکل صادر کرده است و این امر باعث شده برخی گروه های قدیمی ظرفیت خود را کاهش دهند.

وی ادامه داد: حتی وزارت حراست به برخی از شرکت ها مانند تولیدکنندگان مواد غذایی مجوز سه ماهه داده است و با وجود سپری شدن این مدت، همچنان شاهد تولید مواد عفونی از شرکت های فوق هستیم.

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان اتانول، وزارت دفاع ملی و وزارت بهداشت به شرکت های غیرمجاز مجوز تولید داده اند و به نیاز بازار نگاه نمی کنند.

وی افزود: با توجه به کاهش قیمت های جهانی، امکان صادرات این محصولات به صورت انبوه وجود ندارد و به همین دلیل صدور مجوزها با وجود امکان افزایش، اهمیتی به این بخش نمی دهد. رفتار درستی نیست

آیا تامین مواد اولیه مشروبات الکلی در واحدهای تولیدی مناسب است؟

عضدو در خصوص انتشار شایعاتی مبنی بر تامین مواد اولیه تولید مشروبات الکلی در قالب واحدهای تولید مواد ضدعفونی کننده گفت: با وجود انتشار این شایعات هیچ مدرک محکمی وجود ندارد این طرف اگرچه الکل الان وجود دارد. در یک کارگاه غیر مجاز.. انجام آن آسان است.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت و نهاد نظارتی باید وارد این بخش شوند، هرچند وزارت بهداشت به صورت دوره ای مورد بازرسی قرار می گیرد، اما در این بخش صددرصد رعایت نمی شود.