صدای پای سرخک در استان تهران/والدین در تزریق واکسن تعلل نکنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: چندی است، زمزمه‌هایی از شیوع سرخک در استان تهران شنیده می‌شود و به گفته برخی پزشکان تعداد کودکان مبتلا به سرخک و تحت درمان در استان تهران کم نیستند و این علاوه بر بیمارانی است که به بیمارستان شهرها و استان‌های دیگر مراجعه می‌کنند.

سرخک یک دوره ابتلاء نهان در حدود ۱۰ الی ۱۴ روز دارد

اما سرخک چیست و چه علائمی دارد، سوالی است، که یک پزشک فعال در این زمینه در پاسخ به آن به خبرنگار مهر گفت: سرخک یک عفونت دوران کودکی است، که زمانی بسیار رایج بود، اما اکنون با واکسن پیشگیری شده است، اما همچنان شاهد ایجاد خطرات جدی برای کودکان و حتی مرگ و میر آن‌ها توسط این ویروس در سطح جهان هستیم.

علیرضا حکمت در ادامه ضمن تشریح علائم سرخک گفت: سرخک یک دوره ابتلاء نهان در حدود ۱۰ الی ۱۴ روز دارد و پس از آن شاهد تب، سرفه خشک، آبریزش بینی، گلو درد، چشم‌های ملتهب و لکه‌های کوپلیک خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سرخک معمولاً با تب خفیف تا متوسط آغاز می‌شود و با سرفه مداوم و گلودرد همراه است، افزود: به دلیل اینکه علائم این بیماری در ابتدا بسیار شبیه علائم کرونا است، بسیاری از خانواده‌ها این بیماری را با کرونا اشتباه می‌گیرند.

این پزشک با بیان اینکه بیشتر مبتلایان به سرخک گروه سنی زیر ۱۰ سال هستند، تاکید کرد: به همین دلیل و به دلیل اینکه حدود ۹۰ درصد از افراد مستعد که در معرض شخص آلوده به ویروس قرار دارند، آلوده خواهند شد، خانواده‌ها واکسن سرخک فرزندان خود را در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ ماهگی تزریق کنند و اگر این امر انجام نشده است، باید به سرعت واکسن تزریق شود.

صدای پای سرخک در استان تهران، به عنوان یکی از مقاصد حضور مهاجرین و اتباع غیر ایرانی و نیز حضوری شدن مدارس از ۱۵ فروردین بیش از پیش شنیده می‌شود و گزارشاتی از علائم کودکان مبتلا به سرخک در این استان به تحریریه خبرگزاری مهر در استان تهران رسیده است و از آنجایی که قدرت سرایت سرخک ١٠ برابر بیشتر از کرونا است، توصیه می‌کنیم به محض مشاهده علائم مشکوک به پزشک متخصص مراجعه کنید تا موارد به موقع تشخیص داده شود و نیز در تزریق واکسن سرخک تأخیر نداشته باشید.

صدای پای سرخک در استان تهران/والدین در تزریق واکسن تعلل نکنند

معمولاً تزریق دو دُز واکسن سرخک در ۱۲ و ۱۸ ماهگی کافی است

یک متخصص بیماری‌های عفونی که در این خصوص با خبرنگار مهر گفتگو می‌کرد، نیز اظهار داشت: ضعف واکسیناسیون سرخک در همسایه‌های کشورمان به ویژه افغانستان و نیز شیوع ویروس کرونا و سهل انگاری در تزریق واکسن سرخک در والدین کشورمان از دلایل اصلی افزایش مبتلایان به این بیماری می‌تواند، باشد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سرخک درمان دارویی خاصی ندارد، گفت: باید برای پیشگیری از ابتلاء به این بیماری واکسیناسیون را جدی بگیریم، تا گرفتار عوارض متعدد سرخک نشویم، واکسن سرخک در کشور ما در قالب واکسن سه گانه «ام. ام. آر» که واکسن ترکیبی علیه بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون است، استفاده می‌شود.

حمید عمادی در پاسخ به این سوال که «نیاز به تزریق چند دز واکسن سرخک است؟» گفت: معمولاً دو دُز در ۱۲ و ۱۸ ماهگی کافی است، همچنین افرادی که در جریان یک همه‌گیری در معرض بالای ابتلای به بیماری باشند ممکن است به عنوان دز تکمیلی لازم باشد که واکسن دریافت کنند.

وی با اشاره به پرسش بسیاری از والدین در خصوص تزریق واکسن سرخک گفت: در کارت واکسیناسیون کودکان واکسن «ام. ام. آر» برای سرخک، اوریون و سرخجه اگر ثبت شده باشد، دیگر نیازی به نگرانی والدین و حضور برای تزریق مجدد واکسن نیست

بررسی‌های خبرنگار مهر نشان می‌دهد، که به میزان کافی واکسن کرونا در کشور وجود دارد و می‌طلبد، که والدین برای تزریق این واکسن برای فرزندان خود زمان را از دست ندهند.