صادرات کالا از مازندران به کشورهای اکو رشد ۱۰۷ درصدی داشته است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، علی یوسفی عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید سفرای کشورهای عضو اکو از بنادر استان در خصوص تجارت سال ۱۴۰۰ گمرکات مازندران با اکو، اظهار داشت: از مجموع تجارت ۴۲۵ میلیون و۹۹۴ هزار دلاری گمرکات استان با اکو، ۴۷۲ هزار و ۶۶۰ تن کالا به ارزش ۷۸ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۵۷۸ دلار مربوط به صادرات از طریق گمرکات مازندران به اکو بوده است.

یوسفی منش افزود: میزان و حجم کالاهای صادراتی گمرکات مازندران به ۹ کشور عضو سازمان اکو سال ۱۴۰۰ از حیث وزنی ۱۰۷ درصد و از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه ۱۵۹ درصد افزایش داشته است.

وی در خصوص میزان صادرات کالا به هر یک از اعضای اکو توضیح داد: از بین ۹ کشور عضو اکو، صادرات به کشورهای قزاقستان با ۲۳۴ هزارو ۵۵۷ تن کالا به ارزش ۲۲ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۴۹ دلار و رشد ۹۱ درصدی در ارزش، ترکمنستان با ۱۸۷ هزار و ۵۲۹ تن به ارزش ۱۷ میلیون و ۶۲ هزارو ۳۷۷ دلار و رشد ۲۶۶ د رصدی در ارزش و آذربایجان با ۱۴ هزار و ۲۹۷ تن کالا به ارزش ۱۱ میلیون و ۹۰ هزار و ۴۲۵ دلار و رشد ۴۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹، اصلی ترین مقاصد کالاهای گمرکات مازندران به اکو هستند.

ناظر گمرکات مازندران خاطر نشان کرد: لبنیات، مواد غذایی، کیوی و مرکبات، چوب، مواد شیمیایی، گل وگیاه، شیرینی و کاکائو، مصنوعات پلاستیکی و.. از عمده کالاهای صادراتی گمرکات مازندران به اکو بوده است.

ناظر گمرکات مازندران اضافه کرد: طی سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۲۱ هزار و ۸۹۳ تن کالا به ارزش ۳۴۷ میلیون و۶۲۳ هزارو ۱۹۳ دلار، کالا از کشورهای عضو اکو واردگمرک مازندران شده است که به ترتیب از نظر وزنی و ارزشی رشد ۷۷ و ۸۹ درصدی نسبت به مدت مشابه داشته است.

یوسفی منش افزود: کشورهای قزاقستان با ۲۲ میلیون و ۸۱۵ هزارتن کالا به ارزش ۶۰ میلیون و ۱۱۱ هزارو ۴۲۱ دلار و رشد ۱۸۲ درصدی در ارزش، ترکمنستان با ۱۷ میلیون و۶۲ هزار تن کالا به ارزش ۳۷ میلیون و ۱۰ هزارو ۶۳۱ دلار و رشد ۱۴۷ درصدی در ارزش، ترکیه با ۹ میلیون و ۴۵ هزارو ۷۶ تن به ارزش ۲۴۹ میلیون و ۴۵۰ هزارو ۶۷۸ دلار و رشد ۶۹ درصدی در ارزش، اصلی ترین کشورهای طرف معامله گمرکات مازندران بر ای تأمین نیازهای کشور از بین کشورهای عضو اکو بودند.

وی افزود: کالاهای اساسی (جو، گندم)، ماشین آلات صنعتی، کک نفتی، مصنوعات پلاستیکی و… کالاهای وارداتی گمرکات مازندران از اکو محسوب می‌شود.