شیوع ویروس ابولا؛ نیجریه اعلام آمادگی کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، مرکز کنترل بیماری های نیجریه (NCDC) در بیانیه ای نسبت به ظهور ویروس ابولا در اوگاندا هشدار داد و گفت که ممکن است با پرواز بین دو کشور به نیجریه برود. .

در بیانیه این مرکز آمده است: با توجه به افزایش ترافیک هوایی بین نیجریه و اوگاندا به ویژه از طریق فرودگاه نایروبی در کنیا و سایر کشورهایی که با اوگاندا مرز مشترک دارند، احتمال ورود ویروس به نیجریه زیاد است.

این سازمان همچنین هشدار داد که اگر ابولا وارد نیجریه شود، از طریق تجمعات گسترده در داخل کشور گسترش خواهد یافت. به گفته این سازمان، سیستم ملی ابولا در نیجریه “در حالت آماده باش” است.

این سازمان ضمن صحبت در مورد تجربه نیجریه در مقابله با اپیدمی در سال 2014، گفت که اگر یک بیماری همه گیر وجود داشته باشد، این کشور از فناوری، پزشکان ماهر و مهارت های نمونه گیری برای پاسخگویی خوب برخوردار است.

شیوع بیماری در سال 2014 بزرگترین شیوع ثبت شده بود. در آن سال، ابولا فراتر از غرب آفریقا گسترش یافت و به اروپا و آمریکا رسید. سازمان جهانی بهداشت در گزارشی تعداد موارد مشکوک، احتمالی و تایید شده را ۲۸۶۱۶ نفر اعلام کرد و از مرگ ۱۱۳۱۰ پناهجو در گینه، سیرالئون و لیبریا خبر داد.

مقامات بهداشتی اوگاندا در 20 سپتامبر پس از تایید اولین مورد ابتلا به ابولا در سه سال گذشته وضعیت فوق العاده اعلام کردند. به گفته وزارت بهداشت اوگاندا، تا روز یکشنبه این هفته، 43 مورد تایید شده و 9 مورد مرگ ثبت شده است.