شیوع وبا در سراسر جهان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که پس از سال ها تلاش برای کاهش شیوع وبا در سراسر جهان، اکنون در سراسر جهان رو به افزایش است.مورد وبا.

سازمان بهداشت جهانی می گوید افزایش تعداد مبتلایان به وبا بسیار نگران کننده است.

“فیلیپ باربوسارئیس اداره وبا و بیماری‌های اسهالی سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری سازمان ملل در ژنو گفت: نه تنها اپیدمی در حال رشد است، بلکه خود اپیدمی بزرگ‌تر و کشنده‌تر است.

گفته می شود که در 9 ماه اول سال 2022، 26 کشور شیوع وبا را گزارش کرده اند.

این مقام مسئول در سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت: نگرانی هایی در مورد آفریقای جنوبی، شبه قاره هند، افغانستان، بنگلادش، پاکستان و نپال و همچنین کشورهای همسایه وجود دارد و ممکن است این وضعیت به کشورهای آسیب دیده دیگر مانند لبنان نیز سرایت کند.

بین سال‌های 2017 تا 2021، کمتر از 20 کشور شیوع وبا را گزارش کردند و این روند در سال گذشته افزایش یافت.

همچنین در آفریقا که اطلاعات آماری بیشتری در مورد وبا، میزان مرگ و میر و آقای به 3 درصد رسید که نسبت به سال قبل رقم بسیار بالایی است. سرویس بهداشتی سازمان ملل متحد هشدار می دهد که تغییرات آب و هوایی یک تهدید است آه تو برای بیماری ها از جمله وبا است.

باربوسا او توضیح داد که وبا یک بیماری باستانی است، اما سازمان بهداشت جهانی اکنون به دلیل تغییرات ژنتیکی نگران آن است.

باربوسا وی گفت: درمان وبا نیاز به تامین آب سالم دارد، اما واقعیت تلخ این است که بسیاری از مردم به آب سالم دسترسی ندارند.

به گفته این مقام سازمان جهانی بهداشت، فقر و درگیری عامل اصلی ابتلا به وبا است، اما اکنون تغییرات آب و هوایی تهدیدی برای شیوع وبا است و شرایط شدید مانند سیل، طوفان و خشکسالی دسترسی به آب سالم را کاهش می دهد. و محیط ایده آل برای رشد وبا است. با تشدید تأثیرات تغییرات آب و هوایی، تنها در صورتی می توان انتظار داشت که وضعیت بدتر شود، اگر اکنون برای تقویت پیشگیری از وبا اقدام نکنیم.

باربوسا وی افزود: اگرچه بسیاری از کشورهای مبتلا به وبا در این تلاش‌ها مشارکت فعال دارند، اما بسیاری از کشورها نیز با بحران‌های بسیاری از جمله جنگ و فقر مواجه هستند و به همین دلیل است که اقدامات بین‌المللی ضروری است. می تواند ساده تر از سایر شرایط.”

این مقام سازمان جهانی بهداشت همچنین افزود: از 28 سپتامبر سال جاری در سوریه، مقامات بهداشتی از شیوع وبا در 10 استان خبر داده اند.(حلب، الحسکهدیرالزور، رقه، لاذقیه، ذرت اضافه می شودسوئد، دارا، قنیترا و دمشق) شیوع این بیماری باعث مرگ 33 نفر و 426 بیمار شد. باربوسا وی گفت: وضعیت در استان های آسیب دیده سوریه به طرز نگران کننده ای در حال تغییر است و وبا به سرعت در حال گسترش به مناطق جدید است.