شکار دستفروشان سوالات چند میلیارد دلاری کنکور / کلاهبرداران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانمحمدجواد رئیسی، مدیر تحقیقاتسددرسدوی در زمان پخش این مستند آنلاین در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد: این مستند روایتی از مرز و مافیای کنکور است که دو سال پیش انجام دادیم. همیشه رقابتی قسمتی از نگرانی هایی از سوی مقامات دولتی و مسئولان آموزش عالی مطرح شده و حرف و حدیث های زیادی در این باره وجود داشته است. هرچند در این سال ها مذاکراتی در مورد لغو یا تغییر کامل نظام امتحانی انجام شده است. در این ویدئو سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا امکان انصراف کامل از آزمون وجود دارد؟ و اگر باید بماند، با چه سیستمی در مورد آن قضاوت کنیم؟

این تحلیلگر ادامه داد: ما باید سیستمی داشته باشیم که افراد بتوانند برای سنجش مهارت و جایگاه افراد وارد سیستم دانشگاهی ما شوند. بدون این سیستم، رانت و فساد همچنان گواه خواهد بود و شرایط برای کسانی که دسترسی بیشتری به مسئولان دارند، دسترسی آسان‌تری به دانشگاه‌ها و یا انتخاب رشته مورد نظرشان فراهم می‌شود. در نهایت، دانشگاه های ما دارای سطوح عملی متنوعی هستند، برخی از سطوح علمی بالاتر و برخی دسترسی علمی بهتری به منابع آموزشی دارند. به همین دلیل داشتن مکانیک برای مشاهده افراد ضروری است. اما مکانیک امروز همه چیز است بستگی دارد به یک آزمون سه ساعته مشخص می شود، محل شایعات مداوم. البته برخی از مسئولان کشور این سیستم را قبول دارند و معتقدند این آزمون میزان توانایی هر فرد را محک خواهد زد.

این لبه ها با حذف تست اصلاح نمی شوند

وی ادامه داد: علاوه بر این مسائل کنکور، جنبه های دیگری نیز وجود دارد که شامل مسائل اجتماعی، ساختاری، اقتصادی، مسائل مربوط به رهبری دانشگاهی، نظام توزیع درآمد در بخش، مطالعات و مشاغل مختلف و … می شود. این موارد مستقیماً مربوط به کنکور نیست، بلکه مربوط به نظام آموزشی کشور است. اما اگر بخواهیم در مورد سیستم کنکور صحبت کنیم، برخی از کارشناسان معتقدند که باید به این موارد هم نگاه کنیم. این که تعداد افراد زیادی در رشته پزشکی ردیف می شوند، ربطی به کنکور ندارد، اما در درآمد مشاغل مختلف که مورد توجه بسیاری از افراد این رشته بوده است، تأثیر دارد. رفتار. در این میان، امکانات این پلتفرم محدود است. اگر کنکور حذف شود شرایط این رشته بهتر نمی شود چرا که همچنان تقاضا در این رشته زیاد خواهد بود. شاید این مباحث خارج از کنکور باشد اما اتفاقی که می افتد این است که این مباحث حاشیه کنکور را افزایش می دهد.

سازمان سنجش بارها ادعا می کند که این وعده ها دروغ است اما هر سال این موارد تکرار می شود. عده ای می گویند سوال را می گیرند و با توجه به اینکه چه رشته و دانشگاهی را در نظر بگیرید با 400 میلیون تومان کلاهبرداری از مردم می کنند.

رئیسی افزود: این عوارض منجر به موارد دیگری و سودجویی می شود. تعدادی از افراد متقاضیان را می ربایند و کلاهبرداری می کنند و به آنها قول می دهند که می توانم فرزندان شما را در دانشگاه ثبت نام کنم و این هر سال اتفاق می افتد. سازمان سنجش بارها ادعا می کند که این وعده ها دروغ است اما هر سال این موارد تکرار می شود. عده ای می گویند سوال را می گیرند و با توجه به اینکه چه رشته و دانشگاهی را مد نظر دارید با 400 میلیون تومان کلاهبرداری از مردم می کنند. این نوع افراد سال هاست که تقلب می کنند و از کنکور سود می برند و حواله هایشان بسیار بالاست. در برخی آزمایشات آن مبلغ به یک میلیارد تومان می رسد. لازم نیست شما در آزمون ورودی کالج شرکت کنید، به عنوان مثال، برخی مطالبات مشابهی در آزمون وکالت دارند.

مدیر تحقیقسددرسدوی همچنین درباره تقلبی بودن عجیب و غریب کنکور که در تحقیقات عنوان شده است، بیان کرد: باندی از مجرمان برای خود فرم های قانونی درست می کنند و از طریق تبلیغات و برای فریب مردم از مردم کسب درآمد می کنند. در فیلم نمونه هایی از این موارد وجود دارد، مثلاً مردم می گویند می توانند یک تلفن همراه بسیار کوچک را وارد بدن یا لباس خود کنند! Na گوشی کفش هایش را بپوش! زمانی که این افراد وارد حوزه امتحانی می شوند، فردی از بیرون با آنها تماس می گیرد و به سوالات آماده شده از حوزه های دیگر پاسخ می دهد و نتایج آزمون را ارسال می کند. ترفندی که برخی می گویند انجام شده و برخی با تظاهر توانستند در این مورد مردم را توجیه کنند.

وی افزود: در بررسی های انجام شده متوجه شدیم یکی از افراد فریب خورده این سامانه گوشی تلفن و هدف آن را در پاشنه کفشش فرو کند و به جلسه بیاورد تا بهانه ای شود که مدتی از متصدی دوری کند. سازمان‌های ارزشیابی مدام می‌گویند که این افراد هرگز موفق نخواهند شد، و من واقعاً نمی‌دانم که آیا این مدل متقلب توانسته به دانشگاه راه پیدا کند یا خیر. پاسخ روشنی برای این سوال پیدا نکردیم زیرا مسئولان سازمان سانسه گفتند با این افراد برخورد می‌کنند و باند را متلاشی می‌کنند.

سالانه بازجوهای زیادی دستگیر می شوند

وی در این مصاحبه از گفتگو با یکی از مظنونان به عنوان پرسشگر صحبت کرد.سددرسدوی همچنین گفت: این گفتگو را درست کردیم. ما توانستیم متن مصاحبه را به دست آوریم و آن را در نظرسنجی تکثیر کنیم. واقعیت این است که هر سال این افراد دستگیر می شوند و تعدادشان زیاد است. برخی از آنها برای سازمان نقشه برداری و برخی دیگر به پلیس آگاهی هستند. چون مصاحبه با این افراد در حین نظرسنجی سخت بود، یکی از مصاحبه هایی که در نظرسنجی ثبت کرده بودیم را تکرار کردیم.

این تحلیلگر درباره ایجاد و ترویج برخی نگرش های منفی نسبت به کنکور و به طور کلی تحصیل در سال های اخیر توضیح داد: در 20 سال گذشته قوانین نانوشته ای وضع شده است و هرکس می خواهد موفق شود باید برود. رفتن به دانشگاه بسیاری از بچه ها به این فکر افتاده اند که از بیرون، از نظر تاریخی، نوع خاصی از افراد وجود دارند که در زمینه های مرتبط کار نمی کنند، یا تحصیلات دانشگاهی ندارند، اما به دانشگاه رفته اند. مهارت ها و کار و آموختن آن، وضعیت مالی نسبت به میزان تلاشی که برای آن انجام داده، بهتر شده یا نه. در بیرون هم همینطور است، نکته ای که بعداً متوجه شد.

وی افزود: در 20 تا 30 سال گذشته همه خانواده ما فکر می کردند و ذکر می کردند که بچه ها را باید برای کنکور شرکت داد اما الان فهمیده اند که مهارت بیشتر از اینهاست. برای مثال افرادی که سواد کامپیوتری دارند، می توانند در یک شرکت کار کنند و حقوق خوبی دریافت کنند. این مشکل که بعداً «گواهی‌سازی» نامیده شد، نتیجه سیستم آموزشی معیوب ما است. سیستمی که سال ها به دانش آموزان و خانواده ها آموخته است که رمز موفقیت، قبولی در کنکور است. در این سیستم اگر فردی بخواهد فوتبالیست شود و استعداد آن شغل را داشته باشد از شرکت نکردن در کنکور ناامید می شود و در دسته «بی سواد» و «بی قید و شرط» قرار می گیرد.

این مصاحبه گر تاکید کرد: سیستم آموزشی ما اعم از کتاب های درسی و روش های آموزشی باید کاملاً بازنگری شود تا بچه ها بفهمند که باید به دنبال موفقیت باشید و بنابراین ابتدا استعدادهای خود را پیدا کنید و برای آن استعداد تلاش کنید. محل خود را ترک نکنید و در صورت لزوم برای آن به دانشگاه بروید یا به سمینارها و بازارها بروید. اما ابتدا استعدادهای خود را شناسایی کنید. ما این چیزها را در سیستم آموزشی امروز نداریم. ما برای 20 میلیون دانش آموز نسخه نوشتیم و همه باید همین را بخوانند. معلمان با سبک منحصر به فرد می خواهند همه آنها را به مدت یک سال آموزش دهند. کودکان در این سیستم باید تلاش زیادی کنند تا وارد دانشگاه شوند و اگر نتوانستند به دنبال مشاغل دیگر بروند.