شعر باید در چارچوب پرداختن به اهداف قیام عاشورا مورد تاکید قرار گیرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، نشست شعر عاشورایی عصر پنجشنبه با حضور شاعران و نویسندگان اصفهانی در کتابخانه امام خمینی(ره) برگزار شد. در این نشست که در ایام اربعین حسینی و ایام شعر و ادب فارسی برگزار شد، شاعران اصفهانی به اجرای شعر پرداختند.

در این نشست یک کارشناس مذهبی و فرهنگی با اشاره به اینکه بعد از واقعه کربلا اشعار زیادی وارد ادبیات فارسی و عربی شد، آثاری که بر اساس تفکر کنترل فضای دین ثبت شده است، گفت: تحلیلی از وقایع. کربلا در نگاه یک شاعر با هدف در طول تاریخ به عقیده مردم تغییر کرد.

ادامه حجت الاسلام سید سعید کتابی: شعر عربی در سه قرن اول پس از واقعه کربلا، به دلیل فضای خفقان بنی امیه و بنی عباس حاکم بر جامعه، مجموعه ای مرثیه بود که به طور غیرمستقیم به وقایع زمان اشاره دارد. کربلا.

وی افزود: روزی شاعر می خواست وقایع کربلا را زنده کند و نتوانست هدف از قیام کربلا را بیان کند، حتی برخی از اشعار به نام او ثبت نشد زیرا می خواست احساسات را زنده کند.اجتماعی. این شاعران در حفظ عواطف انسانی موفق بودند، زیرا از قرن چهارم که شاعران پارسی‌گوی نهضت را آغاز کردند، اندیشه‌هایشان از همان شعر عربی سرچشمه می‌گرفت.

وی نقش عاطفه در شعر را برجسته کرد و ادامه داد: اشعاری که قبل از انقلاب درباره آقا امام حسین سروده شده است.آ) نوشته شده و در تلفظ و مراسم مرثیه سرایی از آغاز انقلاب، بیان ارزش های قیام و رفتار انقلابی، مبارزه با استبداد، کسب عزت و مبارزه با ذلت.

این شاعر و عالم دین گفت: در گذشته و در زمان آل بو همچنین می بینیم که در نگارش و سرودن شعر فارسی تحولی به وجود آمد. مردم ماروزی او از نخستین شاعرانی است که در ارائه شعر فارسی با مضامین ارزشمندی که مستقیماً به کلام امام حسین اشاره دارد پیشرو است.آ) نشان دهنده روزی است که واقعه رخ داده است.

پرداختن به اهداف قیام امام حسین(ع)آ) در قالب شعر

حجت الاسلام کتاب راهپیمایی اربعین را پیامی احساسی دانست که مردم در این سفر سعی در آرامش خود دارند و ادامه داد: در کتاب ما گریه و عزاداری مطرح شده تا عذرخواهی از مردم به دست آید. اما عده ای فراتر از آن و قیام امام حسین(ع) رفتند.آ) آنها آن را عزت نفس، آزادی و آزادی مردم و ایجاد حکومت اسلامی و اصلاح در جامعه بشری می دانند و برای نشان دادن این امر نیاز به توانمند شدن در این عرصه شعر دارند.

وی بازنمایی محتوای نهضت مبتنی بر شعر را قدرتمند و تأثیرگذار دانست و گفت: متأسفانه به زندگی روحانیت توجه چندانی نشد و اولویت ظاهری آنها، شعر این بود. تنوع کمی دارد و این نشان می دهد که از برخی جهات خریدار ارزش ها شعر چندان ضروری نیست و مورد استقبال قرار نمی گیرد، زیرا شناخت مبانی و مبانی دین تقدیم به انسان است و به همین دلیل انسان ها از ایده های ارزشمند دوری می کنند. .

در ادامه این نشست این آهنگ توسط گروه مولا اجرا و توسط شاعران فرهیخته استان اصفهان از جمله عباس خوانده شد. شاه زیدیمصطفی برگردالهام ژنرال، هاجر جعفرزاده، سیف الله کحلی، مرتضی شورشاسماعیل ملک پور، میلاد حبیبی، حسن احمدی و فتح الله حدادیان همگی مضمون اربعین و مداحی معصومین را دارند.آ) آیاتی را تلاوت کردند.