شاهد اختلافات در نظام برنامه ریزی کشور هستیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، محمد فرشکاران روز شنبه در نشست خبری گرامیداشت روز ملی آمار و تقویم اظهار کرد: بیش از ۷۰ سال از استقرار نظام برنامه ریزی توسعه در ایران می گذرد؛ در حالی که در سال ۱۳۹۵ در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. اما شاهد عدم تعادلی هستیم که در کشور وجود دارد که ممکن است ناشی از عدم برنامه ریزی منطقی، دقیق و موثر برای توسعه پایدار باشد.

وی افزود: بدون تردید نبود آمار موثق قدرت تصمیم گیری صحیح در موضوعات مختلف را تضعیف می کند و هزینه های زیادی را برای جامعه به همراه دارد.

فرشکاران گفت: برای رشد و توسعه پایدار در تمامی بخش ها و تحقق اهداف راهبردی برنامه توسعه، وجود یک سیستم آماری فعال، پیشرو و پاسخگو یکی از نیازهای جامعه خواهد بود که سعی در ساماندهی آن دارد. عوامل مختلف به شکلی زیبا برای رشد و توسعه پایدار کشور».

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: بدون شک وجود یک سیستم آماری شفاف و پاسخگو یکی از ضروریات مدیریت خوب است و دسترسی به آمار موثق برای همه امور اعم از برنامه ریزی و مدیریت بسیار حائز اهمیت است. به کارشناسان، داده های دقیق و به روز در مورد زیرساخت های در نظر گرفته شده برای توسعه.

وی ادامه داد: آمار آیینه‌ای از گذشته و حال ما است که فرصتی برای پیش‌بینی وضعیت آینده فراهم می‌کند و به شناسایی نقاط ضعف، قوت، تهدیدات و فرصت‌های بخش اقتصادی، تفاوت‌های اجتماعی و فرهنگی و استفاده بهینه از آن کمک می‌کند. کارهایی که می شود انجام داد، آنچه را که به دست می آورد برداشت و با توجه به محدودیت های تجهیزات، نیازها را اولویت بندی کرد.

وی افزود: به عبارت بهتر، اطلاعات آماری موثق شرایطی را فراهم می کند که با توجه به ویژگی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر منطقه، سرمایه گذاری هایی متناسب با آن منطقه وجود داشته باشد و به طور مساوی توزیع شود.

وی ادامه داد: نظام آماری کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی درون این نظام در راستای ارتقای ایران اسلامی و رشد و توسعه پایدار در چارچوب اصلاح نظام های آماری کشور، سازمان جمع آوری و تولید داده ها تلاش می کنند. سیستم ها و توسعه آمار اولیه ثبت نام به ویژه استفاده از داده های دستگاه اجرایی کشور شاهد اعمال اولین نفوس و خانه ثبت سرشماری بر اساس 1405 خواهیم بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی افزود: نمی توان گفت تحقق این هدف بدون همکاری همه دستگاه های اجرایی و ارتقای فرهنگ جمعیت امکان پذیر نیست.