شادی پراید چگونه بهترین مربی شطرنج بانوان جهان شد؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


به گزارش خبرنگار مهر، فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) در اوایل سال جاری در یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد که امسال به نام “زنان در شطرنج” نامگذاری شده است. در این اتصال فیده برنامه ها و برنامه های ویژه آه تو برای امسال، تصمیم گرفته شد که از میان آنها “جوایز سالانه برای زنان در رده های مختلف ایجاد شود”.

جوایز بهترین شطرنج بازان زن در مراسمی در حاشیه المپیاد جهانی انتخاب کرد هند اجرا کرد، 13 نفر از بهترین شطرنج بازان زن در رشته های مختلف جوایزی کسب کردند و در تمام این مدت شادی وجود داشت. واعظ معاون رئيس جمهور فدراسیون شطرنج ایران به بهترین مربی در رده بانوان جایزه داد.

او که در سال 2004 اولین زن بود بازیکن شطرنج ایرانی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره موفق به کسب عنوان استاد بزرگ شد، گفت: پس از اعلام امسال به عنوان سال ویژه بانوان، تصمیم گرفت فدراسیون جهانی اروپا بهترین بازیکنان را در هر رشته از جمله بازیکنان انتخاب کند. داوران، مربیان، مدیران و غیره برای جشن جهانی المپیک با بیشترین کشورهای عضو فیده بهترین زمان برای انجام آن بود خاص ولی فیده او مصمم است تا قبل از انتخاب اولین مراسم تقدیر از بهترین زنان این رشته را برگزار کند.

واعظ وی درباره نحوه انتخاب بهترین شطرنج بازان زن جهان در سطوح مختلف می گوید: روند فیده برای تعیین برترین ها، در هر بخش، چهار نفر به عنوان برترین های قاره (یک نفر از هر قاره) و یک نفر به عنوان برترین های آن رشته معرفی شدند. یعنی در بخش بهترین مربی که من جایزه بهترین مربی جهان را دریافت کردم، چهار نفر در شهرستان های خود به عنوان بهترین انتخاب شدند.

معاون رئيس جمهور فدراسیون شطرنج همچنین در پاسخ به این سوال که «شرایط شما از طرف فیده وقتی به عنوان بهترین مربی زن شطرنج جهان معرفی شدید چه حسی داشتید؟ وی گفت: برای انتخاب بهترین کاندیدا فقط عملکرد کاندیداست سال جاری سن شرط نیست. عملکرد و گستره فعالیت آنها در سالهای مختلف در نظر گرفته شده قبلا، پیش از این. من هم کاندید شدم چون تجربه مربیگری در تیم های زیادی را دارم در پایان جایزه بهترین مربی را هم گرفتم.

شادی پراید چگونه بهترین مربی شطرنج بانوان جهان شد؟

از فدراسیون جهانی شطرنج شادی واعظ او به عنوان بهترین مربی شطرنج زنان جهان در سال 2022 انتخاب شد

وی ادامه داد: در سال های مختلف به عنوان مربی در کنار تیم ملی، جوانان و جوانان بودم. من به عنوان مربی با تیم نابینایان کار کردم. علاوه بر این، تدریس دانشگاهی را نیز در کارنامه خود دارم. من مربی Bean هستم بین المللی من یک شطرنج باز هستم. تعداد زنان بازیکن شطرنج در جهان این در سطح مربیگری است ممکن است رسید نه چندان هم من اولین زنی در ایران بودم که آموزش دیدم بین المللی شطرنج باز شدم. فکر می کنم ترکیبی از این اتفاقات است انتخاب من از فدراسیون جهانی

واعظ وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید شطرنج ایران در فصل آینده شانس کسب جوایز در مناطق دیگر را دارد؟ گفت: درست است. شطرنج بانوان ایران با بازیکنانی مثل سارا خدمتگزار شریعت شانس بردن بهترین جایزه جهان در زمینه بازیکنان را داشته باشید. ما این تخصص را در بخش داوری داریم.

معاون رئيس جمهور فدراسیون شطرنج همچنین به عملکرد بانوان در المپیاد جهانی به میزبانی هند اشاره کوتاهی کرد و گفت: نتایج ملی پوشان بانوان. سرپوشیده تاکنون در دوره های مختلف بوده و رضایت بخش بوده است. همین الان شریک ایران پس از اندونزی و سوئد در جایگاه سوم قرار دارد.