سی ال ای چیست

سی ال ای چیست

اسید لینولئیک ترکیب شده که به عنوان CLA نیز شناخته شده است ، مکملی مناسب برای کاهش وزن می باشد. حتما نام سی ال ای را در بسیاری از تبلیغات به منظور کاهش وزن شنیده اید. اما اگر هدف شما کاهش وزن است ، تنها مصرف سی ال ای کافی می باشد ؟ ابتدا باید بدانید سی ال ای چیست و اطلاعاتی درباره مزایای بالقوه این مکمل به دست آورید.

سی ال ای چیست ؟

اسید لینولئیک یک اسید چرب ضروری است. اسیدهای چرب ضروری ، چربی هایی هستند که بدن شما برای سلامتی به آن ها نیاز دارد و از آنجایی که بدن قادر به تولید آن ها نمی باشد ، باید از طریق مواد غذایی تامین شوند. منابع رایج اسید لینولئیک عبارتند از گوشت گاو و محصولات لبنی. واژه ” ترکیب شده ” به نوع پیوند بین مولکول ها اشاره دارد. برخی محققان معتقدند رژیم غذایی حیوانات ، سن آن ها ، گونه و دیگر عوامل فصلی ، بر میزان CLA موجود در غذای شما تاثیر دارد.

اما اگر از گوشت گاو و سایر محصولات لبنی استفاده نکنید ، چه اتفاقی می افتد ؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند که شواهد کافی برای استفاده از اسید لینولئیک به منظور بهبود سلامتی وجود ندارد و بیشترین مزایای بالقوه این مکمل ، در چربی سوزی و کاهش وزن است.

تاثیر سی ال ای بر کاهش وزن

شواهدی زیادی وجود دارد که نشان می دهد سی ال ای ( اسید لینولئیک ترکیب شده ) به چربی سوزی و کاهش وزن کمک شایانی می کند. سی ال ای مرتبط به اسیدهای چرب امگا-6 می باشد ( یکی از دو نوع اسید چرب ضروری که به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند ، سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و سطح کلسترول را کنترل می کند ).

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که سی ال ای منجر به کاهش چربی بدن و محافظت از بافت های عضلانی در افراد چاق می گردد.

نحوه کارکرد CLA در بدن

اکنون می دانیم سی ال ای چیست. سی ال ای با افزایش میزان متابولیسم ( سوخت و ساز ) پایه ، منجر به  کاهش چربی بدن می گردد. به عبارت دیگر ، سی ال ای به بدن کمک می کند تا مواد غذایی را به انرژی بیشتری تبدیل کند. CLA وزن کلی بدن را کاهش نمی دهد. این موضوع می تواند نسبت چربی را به عضلات تغییر دهد.

یک مطالعه انجام شده نشان می دهد شرکت کنندگانی که دیگر از رژیم غذایی خود پیروی نکردند و حتی مصرف سی ال ای خود را متوقف کردند ، دوباره به وزن قبلی خود برگشتند ( با حدود 75 درصد چربی تا 25 درصد عضلات ). و شرکت کنندگانی که از رژیم غذایی خود پیروی نکردند اما همچنان CLA می خوردند ، دوباره به وزن قبلی خود برگشتند ، اما با نسبت 50 به 50 چربی به عضلات.

مطالعات انجام شده دیگری نشان می دهد که علاوه بر افزایش قدرت و استقامت در حین تمرینات ، سی ال ای بر بیماری های خاص تاثیر مثبتی دارد. هر چه میزان سطح CLA بالاتر باشد ، نرخ ابتلا به سرطان سینه ، سرطان کولون و پروستات کاهش می یابد. سی ال ای همچنین منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن ، کاهش بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت نوع 2 ، پوکی استخوان و حتی آلرژی می گردد.

جهت مشاهده جدیدترین مکمل های مرتبط با این مقاله ، به صفحه محصولات سی ال ای مراجعه نمایید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید