سوئد در حال آماده شدن برای آزادی برخی از اعضای پ ک ک در ترکیه – مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی تی آر تی سوئد فهرستی از ده نفر از اعضای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را برای بازگشت به ترکیه پس از امضای توافقنامه در مادرید آماده کرده است.

بکیر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه اوایل هفته گذشته اعلام کرد که آنکارا درخواست‌های کتبی به سوئد و فنلاند برای استرداد اعضای پ‌ک‌ک و انجمن فتح الله گولن (FETO) که ترکیه را تروریست می‌دانند، ارسال کرده است. با این حال، وزارت دادگستری سوئد به خبرگزاری ریانووستی گفت که هیچ سند رسمی در مورد درخواست ترکیه برای استرداد اعضای یک سازمان تروریستی شناخته شده در این جمهوری وجود ندارد.

در فاصله سال‌های 2019 تا 2022، دولت سوئد سه درخواست از 16 درخواست آزادی ترکیه را تایید کرد، اما پس از امضای توافقنامه همکاری بین ترکیه، سوئد و فنلاند، نشانه‌هایی از تشدید این روند وجود دارد و بر اساس گزارش‌ها، سرویس امنیتی سوئد فهرستی از 10 نفر از اعضای پ.ک.ک را تهیه کرده است. . . آماده بازگشت به ترکیه

در اواسط ماه مه، سه ماه پس از شروع جنگ در اوکراین، فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو درخواست دادند و هیچ یک از طرفین را ترک نکردند. ترکیه ابتدا درخواست عضویت پ.ک.ک در ناتو را به دلیل حمایت پ.ک.ک از سوی هلسینکی و استکهلم مسدود کرد، اما مخالفت آن در پایان ژوئن متوقف شد.

در 28 ژوئن، ترکیه، سوئد و فنلاند یادداشتی را امضا کردند که در آن حمایت کامل از مبارزه با تهدیدات برای محافظت از افراد تضمین می شود. ترکیه اعلام کرده است که همه مشکلات در این کشور حل شده است و مخالفت با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را حذف کرده است. این نشست پیش از نشست ناتو در مادرید برگزار شد.