سهم افزایش بها را به حساب نانوا در زمان فروش نان واریز می کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، روح‌الله حسنی ظهر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: دو سئوال اصل طرح مردم‌سازی یارانه‌ها چیست و برای چه اجرا می‌شود، از پرسش‌های اساسی اجرای طرح عادلانه‌سازی یارانه‌ها است.

وی اظهار کرد: پاسخ به این پرسش‌ها در نحوه اجرای طرح موثر خواهد بود و دلایل این کار را در چند بخش می‌توان دسته‌بندی کرد که یکی موضوع اقتصادی است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: در حوزه اقتصادی تامین مالی تهیه مواد اولیه تولید، خود تورم‌زا بود که همین امر سبب افزایش قیمت بهای تمام شده کالاها می‌شود.

حسنی تاکید کرد: دومین نکته در این حوزه بحث سیستمی است و اگر ما به داده‌ها دسترسی داشته باشیم و بتوانیم به صورت سیستمی مسائل را کنترل کنیم، از هدر رفت منابع جلوگیری کرده و بازار رقابتی به وجود می‌آید.

وی افزود: در رابطه با نان دولت مستقیمم سهم افزایش بها را به حساب نانوا در زمان فروش نان واریز می‌کند که تاثیرات مثبتی را خواهد داشت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان تصریح کرد: در این طرح نان به صورت قیمت آزاد در اختیار نانوا قرار می‌گیرد که بخشی از هزینه آن توسط مردم و بخش دیگر توسط دولت در اختیار نانوا قرار می‌گیرد.

حسنی افزود: وقتی آرد از حوزه پخت نان خارج می‌شود، به دو منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد یا در بخش صنف و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود که با اجرای این طرح همه این معضلات به صورت سیستمی اصلاح می‌شود.

وی بیان داشت: در بخش سایر کالاها نیز کالابرگ الکترونیکی تعریف خواهد شد که کم و کیف آن از سوی دولت اعلام می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان ابراز داشت: تا زمان تحقق این موضوع علی‌الحساب مبلغی به عنوان یارانه واریز شده تا مابه‌التفاوت جبران افزایش قیمت کالاها باشد.

حسنی گفت: در رابطه با بازار نیز چند موضوع اساسی مورد پیگیری است و از مهم‌ترین این موضوعات می‌توان به تامین کالا که از تولید شروع می‌شود.

وی به موضوع بها دادن به زنجیره‌های تولید اشاره کرد و گفت: قبل از اجرای این طرح به زنجیره‌های تولید به علت وابسته بودن به واردات و واردکنندگان، مفهوم خاصی پیدا نمی‌کرد اما با اجرای این طرح زنجیره‌های تولید مفهوم جدی‌تری پیدا می‌کند و در این راستا رصد قیمت‌ها در بازار از دیگر موضوعات این روزها است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان متذکر شد: دولت به برخی از کالاها اجازه افزایش قیمت داده است اما بخشی از افزایش قیمت‌ها نیز به علت بار روانی که در جامعه ایجاد شده انجام می‌شود و برای افزایش قیمت‌ها باید روال قانونی طی شود و روال قانونی نیز این است اتحادیه‌ها درخواست افزایش قیمت می‌دهند.

حسنی افزود: روشی که دولت اتخاذ کرده و سال‌های سال اجرا می‌شد، این بود که یارانه کالاهای اساسی را به طبقه اول زنجیره اختصاص می‌داد که در طرح جدید یارانه از زنجیره اول به زنجیره آخر منتقل شده است.