سفر مقامات فنلاند به آنکارا برای حصول توافق با ترکیه برای پیوستن به ناتو – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، فنلاند پس از تعهد به همکاری با ترکیه علیه گروه های تروریستی از طریق درخواست عضویت در ناتو و امضای تفاهم نامه سه جانبه در نشست سران ناتو در آنکارا، امروز هیاتی را برای دیدار با مقامات آنکارا اعزام کرد. ناتو مادرید او تروریست های پ.ک.ک را آزاد کرد.

در تاریخ 25 اکتبر (سه شنبه 3 نوامبر) مقامات وزارت دادگستری با قاسم چیچک مدیرکل امور خارجه و اتحادیه اروپا در وزارت دادگستری آنکارا در فنلاند دیدار خواهند کرد.

در این نشست مقامات وزارت دادگستری ترکیه درخواست خود را از هیئت فنلاند برای بازگرداندن اعضای فاتو (گروهی با عبدالله گولن) و پ.ک.ک تکرار خواهند کرد.

“اولف کریسترسون” نخست وزیر سوئد روز دوشنبه 25 اکتبر در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی ضمن اشاره به موافقت کشورش با توافق ناتو با ترکیه، عضویت در ناتو را برای سوئد بسیار مهم دانست. و فنلاند . ما تلاش خواهیم کرد تا الزامات توافق بین ترکیه، سوئد و فنلاند را برآورده کنیم. من معتقدم که ما از طریق دیدار مستقیم با دولت و مقامات ترکیه در چارچوب گفتگو راه حلی خواهیم یافت. همانطور که همه اعضای ناتو می دانند، ما با فنلاند برای عضویت در این سازمان همکاری کردیم. ما هر کاری از دستمان بر می آید انجام می دهیم تا واجد شرایط عضویت در ناتو شویم. ما امیدواریم که سوئد و فنلاند به عنوان اعضای ناتو پذیرفته شوند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی روز شنبه 9 اکتبر سال جاری اعلام کرد: تا زمان تحقق وعده های داده شده، قوانین و تصمیمات مربوط به عضویت ما سوئد و فنلاند در ناتو هستیم.

وزیر امور خارجه سوئد در خصوص موضوع عضویت سوئد و فنلاند در ناتو از ادامه مذاکرات با کشورش برای عضویت در پیمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با ترکیه خبر داد. هیئتی از وزارت سوئد وجود داشت. داخلی در این زمینه از آنکارا دیدن خواهد کرد

لازم به ذکر است که در کنفرانس ناتو در 28 ژوئن سال جاری در مادرید، پایتخت اسپانیا، توافقنامه سه جانبه بین ترکیه، فنلاند و سوئد متقاضی عضویت در ناتو درباره مسائل امنیتی آنکارا به امضا رسید. اولین نشست کمیته مشترک 26 کشور در فنلاند برگزار شد.

در آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین (در 5 مارس 1400)، دو کشور سوئد و فنلاند درخواست های رسمی برای عضویت در ناتو ارسال کردند و پس از کشمکش های فراوان و مخالفت ترکیه، رهبران ناتو با پیوستن به آنها موافقت کردند. در اوایل ژوئیه، دو کشور این اتحاد نظامی را پذیرفتند و روند تصویب عضویت آنها در ناتو در پارلمانهای کشورهای عضو ناتو در ناتو آغاز شد.

ترکیه با سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو به شرط موافقت دو کشور با شرایط آن در مبارزه با تروریسم موافقت کرد. پارلمان ترکیه برخلاف سایر کشورهای عضو ناتو هنوز پروتکل الحاقی سوئد و فنلاند را تصویب نکرده است.