سفارت روسیه در واشنگتن: آمریکا نمی تواند پشت دریا پنهان شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نشنال اینترست، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن گفت که برنامه ریزان نظامی آمریکایی «به نظر می رسد امیدوارند که واشنگتن بتواند در صورت استفاده از سلاح هسته ای، خندقی را پشت دریا بگیرد». جنگ در اروپا؛ در چنین مواردی جنگ هسته ای محدودی وجود ندارد.

آنتونوف در مقاله‌ای در National Interest نوشت: منطقی است که فرض کنیم هرگونه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای می‌تواند بلافاصله تنش‌های محلی یا منطقه‌ای را به جنگ جهانی تبدیل کند.

به گفته وی، خطر تنش از سوی آمریکا است نه روسیه، زیرا آمریکا چندین دهه است که با توسعه ناتو مرزهای روسیه را نقض کرده و قراردادهای کنترل تسلیحات استراتژیک با روسیه را نقض کرده و لغو کرده است.

وی افزود: اعتراض مسکو مبنی بر اینکه امنیت ملی کشور در خطر است به راحتی قابل چشم پوشی است. این مشکل مسکو را به این باور می رساند که به بیان ساده، ایالات متحده با رویارویی با مسکو به دنبال کسب قدرت امنیتی و نظامی در جهان است.

به گفته آنتونوف، بحران کنونی اوکراین به دلیل تداوم این سیاست هاست. سیاستی که مسکو را مجبور به پاسخ نظامی کرد.

وی افزود: اگر روسیه معتقد باشد که آمریکا و متحدانش موجودیت این کشور را تهدید می کنند، همانطور که در دکترین نظامی مسکو آمده از سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد.

آنتونوف گفت که مقامات ایالات متحده اظهارات رهبر روسیه را برای بهبود وضعیت دستکاری می کنند. به گفته وی، «واشنگتن می‌خواهد با استفاده از تهدیدات دروغین درباره استفاده مسکو از سلاح‌های هسته‌ای، مردم و دیگر کشورها را بترساند.

آنتونوف از واشنگتن خواست تا لفاظی و سیاست خود را برای احترام به امنیت ملی روسیه تنظیم کند و به روسیه و سایر کشورهای مجهز به سلاح هسته ای در تقویت تعهدات خود برای پرهیز از استفاده از سلاح های هسته ای بپیوندد.