زندگی در دوران کرونا با استرس / تشدید اضطراب و افسردگی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، همه افراد برای داشتن زندگی بهتر و تناسب با محیط و جامعه نیاز به سلامت روان دارند و اصول بهداشت روان به افراد و جامعه کمک می کند تا در جهت سلامت روان گام بردارند و آرامش درونی را احساس کنند. به خود و دیگران هدیه بدهید.

در طول اپیدمی کرونا به دلایل مختلف از جمله محدودیت ها، قرنطینه ها، تحریم ها، بلاتکلیفی، پیش بینی آسیب ویروس، شایعات در حال پخش در فضاهای مجازی، کاهش ارتباطات شخصی و اجتماعی، وجود مشکلات مالی و کاری، تعطیلی مشاغل، تعطیلی دانشگاه ها و مدارس، فشار روانی زیادی بر جامعه وارد می شود.

این وضعیت تأثیر انکارناپذیری بر تمامی ابعاد زندگی اعم از سبک زندگی، فرهنگ، سنت، جامعه، خانواده و فردی، تمایلات، نیازها و روحیات داشته است. کسانی که رنج می برند، داغدیدگان مرگ و میر ناشی از کرونا، کارکنان پزشکی، نقاهت‌ها و غیره به عنوان یک گروه در معرض خطر، درصدی از افراد جامعه هستند.

لیلا رزاقیان جهرمی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در واکنش به افزایش بیماری‌های روانی در دوران کرونا، گفت: با توجه به شیوع بیماری‌های روانی. روانپزشک در دوران کرونا، برنامه ریزی ضروری است مقدار کمی و قوانینی که دولت با همکاری کارشناسان این حوزه وضع کرده است بیش از پیش احساس می شود.

وی با بیان اینکه در ایران نیز مانند تمام نقاط جهان در سال‌های اخیر و با شیوع کرونا، اختلالات اضطرابی و افسردگی در راس شیوع بیماری‌ها قرار دارند، گفت: روانپزشک تاسیس شد، افزود: برای کمک به مردم جامعه و کاهش مشکل روانپزشک ما نیاز به حمایت و همکاری با نهادهای دولتی داریم و برای ارائه خدمات سلامت روان باید به عموم مردم در زمینه سلامت روان در شبکه آموزش داده شود، ابتدا سلامت و سپس نظارت بر مردم و حمایت از کسانی که نیاز به درمان دارند.

رئیس کارگروه سلامت و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر لزوم اجرای قوانین سلامت روان تاکید کرد و گفت: حدود 15 سال پیش قانون سلامت روان برای ارسال به مجلس و دولت تدوین شد. به عنوان لایحه سلامت روان برای تصویب نهایی. پس از تصویب این قانون نهادهای مختلفی از جمله دانشگاه های علوم پزشکی، آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، صدا و سیما، نظام پزشکی، سازمان های ورزش و جوانان، سازمان های بیمه گر نیاز است. افتادن و سایر نهادهای دولتی برای اجرای این قانون تعامل داشته باشند.

به گفته رزاقیان جهرمی، صدا و سیما نیاز به تولید برنامه های سلامت در منطقه دارد. روانپزشک پرداخت کنید و از این فرصت برای توضیح مشکلات سلامت استفاده کنید. همچنین آموزش و پرورش باید با متخصصان این حوزه همکاری کند تا دستورالعمل های استانداردی برای پیشگیری از مشکلات بهداشتی و خطرات مربوط به تظاهرات بیماری تدوین کند. روانپزشک و اعتیاد دانش آموزان را شناسایی کرده و در جهت آگاهی بخشی به آموزش بهداشت روان و اطلاع رسانی به معلمان در مورد ترویج سبک زندگی سالم بیش از پیش فعال بوده و از آنان به صورت زنجیره ای درخواست می کند تا دروس آموخته شده را با دانش آموزان و دانش آموزان به اشتراک بگذارند. خانواده برای نقل مکان

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که در سال اول بحران کرونا، افسردگی و اضطراب در جامعه ۲۵ درصد افزایش یافته است. تخمین زده می شود که بار کلی بیماری های روانی تا سال 2023 به 15 درصد افزایش یابد.

بر اساس بررسی ملی سلامت روان در ایران، در سال قبل از کرونا، 23.6 درصد از افراد 15 تا 64 ساله یک یا چند بیماری روانی داشتند. بر اساس نظر رسمی سازمان جهانی بهداشت در سال جاری، کرونا بیماری های روانی را در جمعیت جهان 10.7 درصد افزایش داده است و به این نتیجه رسیده است که 34.3 درصد از افراد یعنی یکی از 4 نفر، نیاز فردی، روانی و روانپزشک دارند.

گذشته از همه اینها فهمیدن در سال 2019، تخمین زده می شود که از هر 8 نفر در سراسر جهان 1 نفر از بیماری روانی رنج می برد.

همه فهمیدن کووید-۱۹ به عنوان یک بحران بهداشت جهانی در نظر گرفته می شود که باعث ایجاد استرس کوتاه مدت و طولانی مدت و آسیب رساندن به سلامت میلیون ها نفر می شود.

تخمین ها نشان می دهد که در سال اول شیوع کرونا در سراسر جهان، اختلالات اضطرابی و افسردگی 25 درصد افزایش یافته است. اگرچه خدمات بهداشت روانی به شدت مختل شده و شکاف درمانی برای شرایط سلامت روان افزایش یافته است.

این در حالی است که تحقیقات و تحلیل ها نشان می دهد که وقتی کاهش یافت اپیدمی کووید-19، آسیب و اختلال اجتماعی روانپزشک این فصل سخت تر خواهد بود. بنابراین لازم است اقدامات لازم برای ارتقای سلامت روان جامعه انجام شود.

انجام تحقیقات کاربردی، پایه و کیفی باید در دستور کار دانشگاه و مرکز ملی کرونا قرار گیرد.

غربالگری سلامت روان و مستندسازی سلامت روان در سطح واحد، کارکنان دولت، نیروهای نظامی و انتظامی، دانش آموزان، والدین و مربیان و شهروندان برنامه. مقدار کمی و اجرا خواهد شد.

آموزش سلامت روان افراد با شناسایی افراد دارای علائم، بیماری روانی و آسیب های روانی و اجتماعی کرونا

آموزش کارکنان، معلمان، دانش آموزان، دانش آموزان، شهروندان بر اساس بسته آموزشی مورد نیاز برای ارتقای سلامت روان.

مهارت های زندگی مانند سبک زندگی سالم، مدیریت استرس، کنترل خشم، حل مسئله، مهارت های ارتباطی و اجتماعی، فرزندپروری، فرهنگ سازی و اشتغال را آموزش می دهد.

توانمندسازی زوج ها و خانواده ها برای تاب آوری آن را بیاورید در مقابل فشار روانی ناشی از کرونا باید بر اساس تربیت دینی و اسلامی در دستور کار قرار گیرد.

پیوست سلامت روان با پروتکل بهداشتی باید ایجاد و به همه ارائه شود.

نیاز به ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره به خانواده ها، مدارس، کارکنان و افراد وجود دارد.

حمایت و هماهنگی پروژه های روانشناسی مدرسه، روانشناسی خانواده و روانشناسی قانونی.

خط تلفن اضطراری راه اندازی شود، مداخله در بحران از طریق مشاوره تلفنی و اینترنتی و مشاوره ایجاد شود و مشکلات موجود برطرف شود.