زمان اعلام جانشین بوریس جانسون – خبرگزاری مهر ایران و جهان اعلام شدبه گزارش خبرگزاری مهر، حزب محافظه کار انگلیس زمان اعلام جانشین بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی این کشور را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، حزب محافظه کار انگلیس اکنون تاریخ پنجم سپتامبر آینده را به عنوان زمان اعلام جانشینی بوریس جانسون اعلام کرده است.

گراهام بردی، یکی از اعضای حزب محافظه کار، گفت که ثبت نام برای نامزدی برای جانشینی جانسون از فردا آغاز می شود.

در همین حال، «لیز تراس» وزیر امور خارجه بریتانیا نامزدی خود را برای انتخاب شدن به عنوان رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر این کشور اعلام کرده است.

ساجد جاوید وزیر سابق بهداشت و ناظم زهاوی وزیر دارایی فعلی در مقابل لیستراس آمادگی خود را برای ریاست حزب محافظه کار انگلیس و جانشینی بوریس جانسون اعلام کردند. تاکنون تعداد نامزدهای رهبری حزب محافظه کار در انگلیس به هشت نفر رسیده است.

تراس و وزیر دفاع بن والاس محتمل ترین نخست وزیران هستند، اما والاس روز شنبه اعلام کرد که تصمیم گرفته است نامزد نشود.

شایان ذکر است که بوریس جانسون در پی رسوایی در جلسه اخیر هیئت دولت و پس از برکناری 50 وزیر و معاون از همکاری با وی، وی نیز استعفای خود را از سمت نخست وزیری اعلام کرد. با اعلام استعفای جانسون به عنوان نخست وزیر بریتانیا، حزب محافظه کار روند انتخاب جایگزین را از روز پنجشنبه آغاز کرد، روندی که ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا به نتیجه برسد.