زلزله 4 ریشتری 6 ریشتری در هرمزگان/ 3 کشته تاکنون/ خسارت به منازل – خبرگزاری مهر ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استانی: زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 ریشتر ساعت 2 و 2 دقیقه بامداد شنبه بندرخمیر این استان را لرزاند. در پی آن سه زمین لرزه دیگر به بزرگی ۶ ریشتر استان را لرزاند.

اولین زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد. این زمین لرزه در شهر بندرعباس نیز احساس شد.


خبر زلزله هرمزگان را در ادامه بخوانید


زلزله هرمزگان را بست

4 زلزله بیش از 6 ریشتر در هرمزگان/ 3 کشته تاکنون/ تخریب منازل

مرکز مدیریت بحران دولت هرمزگان اعلام کرد: تمامی ادارات و موسسات و بانک ها به جز اورژانس و سازمان های خدمات رسان در روز شنبه ۲۰ تیرماه تعطیل هستند. آزمون امروز در ساعت مقرر برگزار خواهد شد.

این تصمیم پس از وقوع چندین زلزله مهیب در هرمزگان گرفته شد.

اکنون بسیاری از مردم خارج از خانه های خود زندگی می کنند.


زمین لرزه ای به بزرگی 6.3 ریشتر هرمزگان را لرزاند

4 زلزله بیش از 6 ریشتر در هرمزگان/ 3 کشته تاکنون/ تخریب منازل

زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۳ ریشتر ساعت ۳ و ۵۵ دقیقه بامداد شنبه منطقه بندرخمیر و جزیره قشم در استان هرمزگان را لرزاند.

عمق این زمین لرزه حدود 26 کیلومتر بود.

پیش از این دو زمین لرزه دیگر به بزرگی 6.1 ریشتر در ساعت 2:20 و 3:54 بامداد مرز بندرخمیر و بندرلنگ را لرزاند.

این زمین لرزه ها در اکثر نقاط استان احساس شد. شدت این زمین لرزه به حدی بود که ساکنان شهرهای العین و راس الخمیه در امارات متحده عربی از ترس به خیابان ها ریختند.


2 زلزله 6.1 ریشتری هرمزگان را لرزاند/ 12 زلزله در یک ساعت

اولین زمین لرزه بامداد شنبه ساعت 2:20 بامداد به بزرگی 6.1 ریشتر در مرز بندرخمیر و بندرلنگه در شهرستان سایه خوش رخ داد. بر اساس گزارش های رسمی تاکنون 3 نفر کشته و 8 نفر زخمی شده اند.

همچنین دومین زمین لرزه 6.1 ریشتری جزایر قشم و بندر کنگ را ساعت 3:54 لرزاند. این زمین لرزه در حدود 28 کیلومتری زیر زمین رخ داد.

در پی این زمین لرزه، 11 زمین لرزه دیگر به بزرگی های 4، 4.4، 4.2، 3.5 ریشتر بندرکنگ، بندر خمیر و بندرلنگ را در عمق 10 کیلومتری زمین لرزاند.

این زمین لرزه ها به دلیل عمق زیاد باعث ایجاد رعب و وحشت در بین مردم شد. این زمین لرزه ها در شهرهای بندرعباس، رودان، قشم، کیش و حتی شهرهای امارات احساس شد.

بر اساس گزارش هلال احمر هرمزگان 4 تیم به بخشداری مهران و روستای سایه خوش اعزام شدند.

بر اساس گزارش های دریافتی خسارات زیادی به منازل و زیرساخت های مسیر بندرلنگه – بندرخمیر وارد شده است. شهرستان سایه خوش بیشترین آسیب را از این زلزله دیده است.


این زمین لرزه در روستای سایه خوش 3 کشته و 8 زخمی بر جای گذاشت

مهرداد حسن زاده در گفتگو با خبرنگاران مهر درباره احتمال خسارت در بندرخمیر اظهار داشت: طبق اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زلزله ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر در ساعت ۲:۰۲ بامداد امروز در حوالی بندر رخ داد. خمیر در مرز خلیج فارس و هرمزگان. این زمین لرزه در حدود 10 کیلومتری زمین رخ داده است.

وی کانون این زمین لرزه را 34 کیلومتری بندر خمر عنوان کرد و گفت: همچنین کانون این زمین لرزه در 41 کیلومتری شهر کنگ و 48 کیلومتری بندر لنگه بوده و در نقاط مختلف احساس می شود. همچنین این مکان 107 کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد.

حسن زاده ادامه داد: پس از وقوع زلزله تمامی سامانه ها و خدمات اورژانس راه اندازی و تیم های ارزیاب از جمعیت امدادی هلال احمر، بخشداران و فرمانداران و … نیز به مناطق آسیب دیده اعزام شدند و گزارش بررسی های خود را ارائه کردند. به زودی اعلام خواهد شد.

وی گفت: دقایقی پس از وقوع زمین لرزه سه تیم ارزیاب از سوی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان به مناطق آسیب دیده اعزام شدند و بررسی آنها همچنان ادامه دارد. تاکنون جاده بندر خمیر به بندرلنگه مسدود شده است. همچنین برق برخی مناطق بندرخمیر و بندرلنگ قطع شد.

حسن زاده خاطرنشان کرد: در روستاهای اطراف بندرخمیر در روستای سایه خوش بندرلنگه سه نفر کشته و هشت نفر مجروح شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان با اشاره به آمار جمعیتی در شعاع 15 کیلومتری کانون زلزله گفت: 2 هزار و 51 خانوار و 7 هزار و 866 نفر در منطقه زندگی می کنند. همچنین تعداد شهرهای 15 کیلومتری کانون زلزله حدود 9 شهر است که برآورد می شود.


تمامی بیمارستان های هرمزگان در آماده باش کامل هستند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: تمامی بیمارستان های شهرستان هرمزگان تحت نظارت کامل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، فاطمه نوروزیان صبح شنبه در جمع خبرنگاران از اعزام تیم واکنش سریع و امدادگران به منطقه سایه خوش و سایر روستاهای اطراف بندرلنگ خبر داد و گفت: نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی و کادر بهداشتی و درمانی در خلات از قبل تشکیل شده بود و جلسه اضطراری مدیریت پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تشکیل شد.


کوه در جاده پلوار بندرلنگ سقوط کرد

زمین لرزه 6.1 ریشتری در حوالی بندرخمیر باعث ریزش کوه و مسدود شدن جاده پلوار از بندرخمیر به بندرلنگ شد.

گزارش تکمیل و به روز شد…