رکورد 450 دقیقه پرواز با هواپیمای جنگنده/وقتی کارشناسان ریسک می کنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانپویان افشین نژاد کارگردان مستند «آنها هشت هستند» در گفتگو با خبرنگار مهر با انتشار آنلاین این مستند در توضیح این مطلب گفت: در سال 1346 هواپیما فانتوم با پیوستن به سازمان رزم نیروی هوایی ایران، 8 خلبان دیگر که آنها نیز افراد با تجربه ای هستند برای رفتن و پرواز با هواپیما انتخاب شدند. فانتوم یادگیری هواپیما فانتوم در مقایسه با هواپیماهایی که او تولید کرد، هواپیما پیچیده و سنگین بود. هر کدام از این 8 نفر شخصیت خاص خود را داشتند و می توان گفت که هر کدام از آنها یکی از اسطوره های نیروی هوایی به حساب می آیند.

وی ادامه داد: این هشت نفر در ابتدای جنگی که با آن مواجه شدند در تربیت نیروهایی که بتوانند از کشور ما دفاع کنند نقش مهمی داشتند. این هشت نفر پایه گذار آموزش هایی بودند که در جنگ نتیجه گرفت. از بین این هشت نفر که هر کدام داستان و نقش جالبی داشتند، یکی از آنها در سال های جنگ به صورت رسمی و مشخص آمد و در دوران دفاع مقدس حضور داشت. البته نه به عنوان یک پرواز ساده، بلکه به عنوان بنیانگذار و منبع مهم ترین رویداد تاریخ جنگ ایران و عراق؛ او کسی نبود جز سرتیپ بهرام هشیار، آخرین خلبان.

این خبرنگار ادامه داد: وقتی جنگ شروع شد، سرتیپ حشیار یکی از قدیمی های نیروی هوایی بود و دورانی را دید که خیلی ها ندیدند. او یکی از پرتلاش ترین افراد در دوران جنگ بود، شاید مهمترین کاری که انجام داد طراحی و نظارت بر کارهای بزرگ بود.اچ اونم 3 در مقایسه با میزان کاری که سرتیپ حسیار در طول جنگ انجام داد، احساس کردم جایی برای تحقیق از او وجود ندارد.

وی ادامه داد: امروز بسیاری از علاقه مندان به خاطر فضای مجازی آقای هشیار را بهتر از قبل می شناسند اما زمانی که ساخت این مستند را شروع کردیم خیلی ها از این مسائل خبر نداشتند و خیلی ها اسم آقای هشیار را نشنیدند. به جرأت می توانم بگویم که اگر بخواهیم فقط از 10 نفر در تاریخ جنگ ایران نام ببریم، قطعاً بهرام هشیار یکی از آنهاست. او به معنای واقعی داوطلب به میدان آمد، زیرا به دلیل انقلاب مستمری زودهنگام به او داده شد و با شروع جنگ داوطلبانه خدمت کرد و صادقانه خدمت کرد. اگر می خواهی فداکاری، مهارت، عشق به وطن، ایثار و البته مدیریت را در یک نفر جمع کنی، همه بهرام هشیار است.

حمله به عراق در اردیبهشت 58 آغاز شد نه سپتامبر 1959.

افشین نژاد تاکید کرد: من چه می گویم وابسته به این تحقیق من است و داده ها نیز موجود است. در آغاز جنگ ایران و عراق، ارتش ایران آسیب زیادی دید و فضای سیاسی داخل کشور نیز ملتهب شد که به دلیل انقلاب طبیعی بود. ارتش عراق هم ما را زیر نظر داشت و می دانست چه اتفاقی می افتد و به ما حمله می کند و ضربات زیادی می زند. عوام تصور می کنند که جنگ از 31 شهریور 1359 آغاز شد، اما واقعیت این است که اولین حمله مرزی عراق به کشور ما در 10 اردیبهشت 1358 آغاز شد. از آن تاریخ تا 31 شهریور 59 که جنگ به طور رسمی آغاز شد، عراق در 635 حادثه زمینی، دریایی و هوایی به کشورمان حمله کرد. این آمار نمادی از جنگ برای صلح بین دو کشور است.

عوام تصور می کنند که جنگ از 31 شهریور 1359 آغاز شد، اما واقعیت این است که اولین حمله مرزی عراق به کشور ما در 10 اردیبهشت 1358 آغاز شد. از آن تاریخ تا 31 شهریور 59 که جنگ به طور رسمی آغاز شد، عراق در 635 حادثه زمینی، دریایی و هوایی به کشورمان حمله کرد.

وی افزود: ما در ایران مشکلات زیادی داشتیم و هنوز اعتمادی به ارتش وجود نداشت. بر اثر اتفاقات زیاد، ارتش ضعیف شد. دیگر نیروها مثل الان حضور خارجی نداشتند. در این شرایط که نیروی زمینی، دریایی و هوایی ما آسیب زیادی دیده بود، وقتی جنگ شروع شد، نیروی هوایی ما مثل شیری که می توانست لاغر و لاغر، اما همچنان شیر شود، مقابل ارتش عراق ایستاد و نگذاشت. برو از اتفاقی که می افتاد فرمانده ارتش عراق اجرا شد. ارتش عراق در آن زمان خیلی خوب و زبده بود وگرنه 8 سال با آنها درگیر نمی شدیم. این اشتباه بزرگی است که برخی از برنامه سازان، مستندها و تهیه کنندگان فیلم در این سال ها مرتکب شدند و ارتش عراق را تنبل و تنبل نشان دادند.

افشین نژاد ادامه داد: حداقل در 6 ماه اول جنگ نیرویی که در مقابل ارتش عراق ایستاده بود نیروی هوایی بود وگرنه خوزستان سقوط می کرد. اینطور نبود که نیروی زمینی بخواهد بجنگد، بلکه سیستم کاملاً به هم ریخته بود. نیروی هوایی مجبور شد برادر بزرگتر خود، نیروی زمینی ارتش را بکشد تا نیروی زمینی خود را پیدا کند. نیروی هوایی به همراه هوانیروز که نیروی بالگردی نیروی زمینی است به دلیل از دست دادن بهترین نیروها توانست در مقابل ارتش عراق بایستد.

این بازپرس گفت: در این شرایط که نیروی هوایی چشم و چراغ یک کشور برای ایستادگی در مقابل دشمن است، این نیرو به فکر و حضور افراد مجرب نیاز دارد. در رأس هرم افراد مجرب آن زمان به غیر از شهید جواد فکوری که فرمانده نیروی هوایی بود، فردی مثل بهرام هشیار بود. استاد اصلی شهید فکوری بهرام هشیار بود. این افراد حداقل در سال اول جنگ مغزهای نیروی هوایی بودند که بسیاری از آنها به تدریج از صف تصمیم گیری خارج می شوند و فقط آقای حشیار باقی می ماند که معاون ستاد نیروی هوایی شد.

450 دقیقه پرواز با جت های جنگنده برای حمله به H3

کارگردان مستند «آنها هشت نفر هستند» در ادامه دستاوردهای بزرگ بهرام هشیار در نیروی هوایی به تشریح جزییات رویداد اصلی می پردازد. اچ 3 سال جنگ و گفت: یکی از منابع اصلی طراحی این اثر بهرام هشیار است. اتفاقی که در تاریخ هوانوردی جهان بی نظیر است. در این رویداد 8 هواپیما در چهار مرحله برخاسته و سوخت گیری کرده و به سمت مرز پرواز می کنند. سه پایگاه را در دورترین نقطه عراق در مرز اردن بمباران کردند، 49 هواپیما را روی زمین منهدم کردند و برگشتند. مشکل واقعی تعداد هواپیماهای منهدم شده در این عملیات نیست، بلکه دست بلند نیروی هوایی ایران است که حدود 450 دقیقه با هواپیماهای جنگنده پرواز کرد تا به این نقطه برسد. این کار نیروی هوایی ایران به رهبری بهرام هشیار و فریدون است خداوند شکلی ساخته است

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد: آزادسازی خرمشهر را محدود به سوم خرداد کردیم که در خرمشهر عملیات هوایی علیه گروهک ها انجام دادیم و نیروهای مستقر در اطراف ما از چند هفته قبل در خرمشهر بودند. به دلیل این پشتیبانی، نیروی زمینی به راحتی می توانست خود را به خرمشهر برساند.

افشین نژاد درباره ویژگی های منحصر به فرد بهرام هشیار توضیح داد: آقای. هشیار و تجربه رهبری تیم را داشت. آکروجت در سالهای قبل از انقلاب قسمتی از تعداد کمی از خلبانان می توانستند همزمان با دو مدل جت جنگنده پرواز کنند و این بخشی از حرفه همه افراد نبود. در طراحی پدافند هوایی عملیات بیت المقدس، آقای هشیار به عنوان معاون عملیات هوایی کار بزرگی انجام می دهد که هم عملی است و هم به جان و دل و شجاعت برای اجرای آن نیاز دارد. با مجوز فرماندهی نیروی هوایی، موشک های زمین به هوای هاگ را وارد منطقه می کند و از این طریق دفاع هوایی را تامین می کند. انتقال این موشک ها می توانست بسیار خطرناک باشد اما در یک برنامه ریزی عاقلانه این موشک ها به منطقه منتقل شد و این موشک ها به تنهایی و با مهارت بهرام هشیار باعث شد حدود 35 فروند هواپیمای دشمن در این عملیات سرنگون شوند. .

وی در پایان با تاکید بر اینکه بسیاری از نام های بزرگی که از خلبانان دوران جنگ به یادگار مانده از شاگردان بهرام هشیار بوده اند، افزود: این نسل نسل بی نظیری از تاریخ هواپیمای ایران است که متأسفانه از آن یاد نمی شود. زیاد.