روند پراکنده نارنجک ها در 3 بندر اوکراین آغاز شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، اداره بنادر اوکراین امروز یکشنبه با صدور بیانیه ای از تداوم آمادگی ها برای بازگشایی بنادر اودسا، چورنومورسک و یوژنه خبر داد و از آغاز روند حمل و نقل کالا خبر داد. به این بنادر

طبق بیانیه اداره بندر اوکراین، کشتی ها برای پیوستن به ناوگان باید از بنادر مذکور بازدید کنند.

به گزارش رسانه های آناتولی، ورود و خروج این کشتی ها در بنادر یاد شده توسط همین کشتی انجام می شود.

لازم به ذکر است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل متحد جمعه گذشته 22 ژوئیه در شهر استانبول سندی را در رابطه با “تجارت ایمن دانه و مواد غذایی از بندر اوکراین” امضا کردند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی در استانبول گفت: این قرارداد روزنه امید و توافقی برای امروز دنیا محسوب می شود. توافق نامه پیوند کلیه بارقه امیدی است و من از همه طرف های مذاکره کننده در استانبول سپاسگزارم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. عرضه بذر و محصولات زراعی به بازارهای بین المللی به رفع کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی چهارجانبه استانبول حداکثر تا 2 هفته دیگر شروع به کار می کند. قرارداد امروز به مدت 3 ماه با امکان تمدید اعتبار دارد. امروز ما با رضایت و امید موعظه می کنیم که بزرگترین نیاز جهان را پاسخ داده ایم. بدون این توافق نمی توانیم قیمت مواد غذایی را در جهان تثبیت کنیم و به گروه های آسیب پذیر کمک کنیم. از ابتدای جنگ درخواست های زیادی برای توافق صورت گرفته است و امروز باید به طور کامل اجرا شود. اکنون پرتو امیدی در دریای سیاه است که جهان بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارد.