روند تغییرات قیمت بلیط هواپیما در شب های تعطیلات تابستانی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش تجارت نیوز، تحلیل قیمت بلیط هواپیما و تغییرات اقلیمی در ماه های اخیر به ویژه در فصل گرم تابستان بسیار واقعی است. در دو سال اخیر شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری به ویژه صنعت هواپیمایی تاثیر گذاشته است. خبرهای زیادی برعکس بود. اما کدام یک از اطلاعات زیر در مورد بلیط هواپیما و قیمت آن را باور کنیم؟ قبل از بررسی قیمت های تابستانی، ابتدا به نحوه تعیین قیمت بلیط هواپیما و دلایل تاثیر آن می پردازیم.

چگونه بلیط هواپیما پیدا کنیم و چه کسی؟

شرکت هواپیمایی بر اساس عواملی مانند زمان خرید، مسافت شهر مبدا و مقصد، سفر ماموریت به شهر مقصد و … قیمت بلیط هواپیما را تعیین می کند. علاوه بر این، توجه به این نکته مهم است که قیمت بلیط هواپیما در نوسان است و بسته به شرایط عرضه و تقاضا متفاوت است. این در حالی است که اداره شرکت های هواپیمایی سقفی را برای قیمت بلیت هواپیما تعیین می کند که همه این شرکت ها باید آن را رعایت کنند. حال اگر در بسیاری از اخبار به نوسانات قیمت بلیط هواپیما نگاه کنیم، باید به چند ماه قبل برگردیم.

مقایسه قیمت بلیط تابستانی در سال های مختلف

تابستان همیشه اولویت اول برای ایرانیان مسافرتی است، بنابراین ابتدا قیمت بلیط تابستان سال گذشته و تاریخ روز را بررسی کنید. در سال های اخیر به دلیل بیماری عروق کرونر قلب و کاهش سفرهای داخلی و خارجی، نرخ کرایه خطوط هوایی به شدت افزایش یافته است. برخی از نرخ های مهم پروازهای محلی در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

بالاترین قیمت بلیط هواپیما تهران کیش

یکی از گران ترین بلیت های پروازهای داخلی، بلیط هواپیما تهران کیش است که در فصول مختلف سال قیمت آن متفاوت است. پس از پشت سر گذاشتن نوسانات قیمت بلیت هواپیما در ایام کرونا و انتشار نرخ مصوب بلیت هواپیما در تاریخ 1 آذر 1400، بالاترین قیمت بلیط تهران کیش 1.395.000 تومان برای این شرکت هواپیمایی در نظر گرفته شده بود. با این حال ممکن است در برخی روزها قیمت بلیط های تهران-کیش کمتر باشد. به عنوان مثال در تیرماه 1401 حداقل قیمت بلیط از تهران به کیش 670 هزار تومان بوده است.

بلیط هواپیما تهران مشهد بالاترین قیمت است

یکی دیگر از مسیرهای پرتردد داخلی، مسیر تهران – مشهد است که در فصول مختلف به ویژه تابستان توسط مسافران زیادی خوانده می شود. طبق دستوری از سوی انجمن هواپیمایی کشوری، قیمت بلیت هواپیما یک میلیون و 19 هزار و 100 تومان است. این در حالی است که حداقل قیمت بلیط هواپیما در این مسیر 950 هزار تومان است.

روند قیمت بلیط در شب های تعطیلات تابستانی

تاریخچه تغییر قیمت بلیط هواپیما چیست؟

حدود سه سال پیش (دی ماه 1388) و پس از شیوع سکته قلبی در ایران، ایرلاین‌های مختلف مجبور شدند توانایی شرکت‌های هواپیمایی را در اجرای پروتکل‌های پزشکی و تجویز شده توسط سازمان مقابله با کرونا کاهش دهند. در آن زمان پذیرفته شد که هر هواپیما فقط 60 درصد ظرفیت خود را می تواند پرواز کند. در راستای این کاهش ظرفیت و لغو بسیاری از پروازها و همچنین افزایش هزینه های زندگی به دلیل جریمه ها، قیمت بلیت هواپیما نیز افزایش یافته است.

پس از این تورم، مردم و برخی نهادها با آن مخالفت کردند و به همین دلیل نرخ تورم در کمیسیون عمران مجلس مطرح شد. سپس در آذرماه و در پی جلسه شورای عالی هوانوردی، کاهش قیمت بلیت به تصویب رسید. در پایان جلسه کاهش حدود 10 درصدی قیمت بلیت هواپیما به تصویب رسید.

البته پس از این کاهش قیمت، «شهرام آدم نژاد» معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی در واکنش به کاهش قیمت‌ها گفت: محدودیت‌های مسافری.

اندکی پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه افزایش قیمت بلیت ربطی به محدودیت های بهداشتی ندارد، جلسه شورای عالی هوانوردی کاهش قیمت بلیت را از ابتدای آذرماه 1400 اعلام کرد. پس از آن تاریخ هزینه های زندگی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. اعلام قیمت بلیط هواپیما مصوب انجمن شرکت های هواپیمایی کشور.

علاوه بر نوسانات قیمت بلیط هواپیما، عوامل خارجی دیگری نیز بر نرخ پروازهای داخلی تاثیر می گذارد. از جانب دلایلی که بر قیمت بلیط تاثیر می گذارد می توان به زمان رزرو، نوع کلاس پرواز، نوع بلیط، کرایه مجاز، سن مسافر و نوع پرواز اشاره کرد که بر قیمت آنلاین بلیط هواپیما تاثیرگذار است.

روند قیمت بلیط در شب های تعطیلات تابستانی

بالاخره قیمت بلیط های تابستانی تا 1401 بالا می رود؟

تاکنون روند تغییرات قیمت بلیت هواپیما در سال های اخیر معکوس کامل شده است. بر اساس آخرین اطلاعات نرخ بلیت هواپیما در تابستان 1401 خبری از افزایش نرخ بلیت نبوده است، فکر می کنید با ادامه نوسانات قیمت ها و شایعات و اقدامات چه اتفاقی می افتد؟ و قیمت بلیط هواپیما چه می شود؟

این مطلب یک آگهی است و خبرگزاری مهر نظری نسبت به محتوای آن ندارد.