روسیه در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، “واسیلی نبنزیا»، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نامه ای از آنتونیو به دبیرکل سازمان ملل متحد. گوترش او می خواهد هر کاری که می تواند انجام دهد تا اوکراین را از انجام یک تحریک “بمب کثیف” جلوگیری کند.

در این نامه آمده است: «از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهیم هر کاری که می‌تواند برای جلوگیری از وقوع این جنایت هولناک انجام دهد».

نبنزیا وی هشدار داد: ما استفاده از بمب های کثیف توسط رژیم کی یف را به عنوان تروریسم هسته ای در نظر خواهیم گرفت.

تاس همچنین در گزارش خود به اطلاعات دریافتی از وزارت دفاع روسیه استناد کرده و بر اساس این اطلاعات گزارش داده است که در نامه ای به دبیرکل این کشور گفته می شود که ادغام با حمایت کشورهای غربی امکان پذیر است. و روسیه خواهان نفوذ کشورهای غربی در دولت است. اف برای طرح های خطرناک که در آن صلح و امنیت بین آنها وجود دارد، استفاده کنید بین المللی تهدید به توقف

نماینده روسیه در نامه خود همچنین تاکید کرد: در چارچوب کمپین ضد روسی تاکید می کنیم که فدراسیون روسیه هیچ قصد یا برنامه ای برای استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین ندارد.

این نامه در همان زمان ارسال شد که “آره استولتنبرگدبیر کل ناتو بالوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، ادعاهای روسیه در مورد استفاده احتمالی اوکراین از بمب های کثیف را مورد بحث قرار دادند. دبیرکل ناتو در توییتی نوشت: “من با آستین و والاس درباره ادعاهای دروغ روسیه صحبت کردم و به ادعاهای مسکو اشاره کردم که اوکراین در حال آماده شدن برای استفاده از بمب کثیف در خاک خود است، اگرچه متحدانش این موضوع را رد کرده اند. ناتو.” روسیه نباید از این خواسته به عنوان بهانه ای برای تشدید درگیری استفاده کند. ما در حمایت از اوکراین تزلزل ناپذیریم.»

استولتنبرگ در ابتدای مصاحبه برای سیاست او گفت باور ندارد که اوکراین بتواند از “بمب های کثیف” در خاک خود استفاده کند.

اولین روز دوشنبه، “ایگور کریلوف“رئیس دفاع هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی روسیه (NCB) گفت که رژیم … اف این می تواند منجر به انفجار بمب کثیف شود. او توضیح داد که در صورت انفجار بمب کثیف، سیستم کنترل بین ایزوتوپ های رادیواکتیو را شناسایی می کند. بین المللی در اروپا و سپس روسیه به استفاده از سلاح های هسته ای استراتژیک متهم خواهد شد. مطابق با کریلوفیک بمب کثیف ممکن است حاوی اکسید اورانیوم از ذرات سوخت هسته ای مصرف شده باشد که در انبار سوخت یک نیروگاه هسته ای ذخیره شده است. علاوه بر این، می توان از مواد رادیواکتیو حاصل از ذخیره سازی سوخت هسته ای مصرف شده چرنوبیل استفاده کرد.

این مقام نظامی توضیح داد: «بمب کثیف» محفظه ای است حاوی ایزوتوپ های رادیواکتیو و مواد منفجره و زمانی که مواد هسته ای منفجر می شود با موج انفجار گسترش می یابد و منطقه وسیعی را آلوده می کند که باعث مسمومیت با تشعشعات می شود.

از سوی دیگر، سرگئی شویگو وزارت دفاع ملی روسیه روز گذشته اعلام کرد که احتمال استفاده اوکراین از بمب های کثیف (بمب های دارای مواد رادیواکتیو) در خاک خود با هدف محکومیت مسکو در این زمینه وجود دارد.

دیمیتری هم همینطور پسکوف سخنگوی کرملین نیز تهدید به استفاده از کی را واقعی خواند اف از “بمب کثیف” او تایید کرد که این تصمیم فهمیدن این بر عهده کشورهای غربی است که این خطرات را باور کنند یا نه.

پسکوف وی گفت: اینکه آنها (غرب ها) به اخبار طرف روسیه اعتماد ندارند به این معنا نیست که دیگر تهدید استفاده از بمب های کثیف احساس نمی شود و از بین خواهد رفت. تهدید همچنان به قوت خود باقی است. این خبر توجه نمایندگان وزارت دفاع روسیه را به خود جلب کرده است و غرب است که این تهدید را باور کند یا نه.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در بیانیه جداگانه ای خاطرنشان کرد که مسکو در حال آماده شدن برای طرح موضوع استفاده کی یف از بمب های کثیف در سازمان ملل است.

نگرانی مسکو از این موضوع در بحبوحه ترس فزاینده مقامات غربی و رسانه ها در مورد جنگ هسته ای در اوکراین است. در واقع، بسیاری از رسانه ها و مقامات غربی یا کاملاً از دکترین تسلیحات هسته ای روسیه بی اطلاع هستند و یا عمداً در مورد آن دروغ می گویند. بر اساس دکترین روسیه، استفاده از سلاح های هسته ای ممنوع است مگر اینکه تهدیدی ملموس برای این کشور وجود داشته باشد.

«بمب های کثیف» که به آنها «ابزار آزادی» می گویند تابش – تشعشعیا همان طور که به آن RDD نیز گفته می شود، مخلوط کردن مواد منفجره معمولی با مواد رادیواکتیو است. مانند آن بمب اغلب از دینامیت یا سایر مواد منفجره برای آزاد کردن غبار یا دود رادیواکتیو و ایجاد آلودگی رادیواکتیو استفاده می کند.