روسیه خواستار تحقیق درباره فیلم فرمانده سابق گردان «آزوف» شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، تاتیانا ماسکالکووا، کمیسر حقوق بشر روسیه روز سه شنبه فولکر ترک از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان های حقوق بشر در مورد آنچه در شهر رخ داده است، سوال کرد. کوپیانسک در شرق اوکراین و فیلمی که ماکسیم زورینوف فرمانده سابق افراط گرا و ملی گرای «آزوف» در فضای مجازی منتشر کرد تا تحقیقات کامل انجام شود.

تاتیانا موسکالکووا در این باره نوشت: من به عنوان کمیسر حقوق بشر روسیه از ولکر ترک، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و سازمان های حقوق بشری می خواهم که تحقیقات کاملی در مورد این حادثه انجام دهد.

به گفته وی، در اینترنت گزارش هایی حاوی فیلم هایی وجود دارد که ثابت می کند اوکراین حوادث وحشتناکی را در این منطقه ایجاد کرده است.

وی افزود: صحت این موضوع باید با بررسی بی طرفانه مشخص شود. به عنوان کسانی که از حقوق بشر و آزادی دفاع می کنند، نباید هیچ مدرکی، هرچند کوتاه، درباره نسل کشی غیرنظامیان را نادیده بگیرند.

الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقات روسیه، دستور تحقیق درباره شکنجه و کشتار غیرنظامیان در کوپیانسک را صادر کرد.

به گزارش بخش اطلاعات کمیته تحقیقات روسیه، فرمانده سابق گروه “آزوف” در اوکراین این ویدئو را در تاریخ 9 اکتبر (17 اکتبر) منتشر کرد. این فیلم اجساد غیرنظامیان کشته شده را با دستان بسته نشان می دهد و ادعا می کند که روسیه در این کشتار دست داشته است.

با این حال، شرایط فیلمبرداری نشان می دهد که این ویدئو به تازگی در شامگاه 9 اکتبر ضبط شده است. یعنی زمانی که این منطقه برای مدت طولانی تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین بود.

در مرداد ماه سال جاری، دادگاه عالی روسیه به عنوان عالی ترین دادگاه این کشور، گردان «آزوف» اوکراین را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

داریا موروزوا، رئیس دفتر حقوق بشر در دونتسک، گفت که ویدئوی کشتار غیرنظامیان در کوپیانسک در منطقه خارکف یکی دیگر از اقدامات تحریک آمیز کیف است.