روسیه: اوکراین را با سلاح هسته ای تهدید نکردیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیوم، یک مقام روسی گفت که این کشور اوکراین را با سلاح هسته ای تهدید نکرده است.

بر اساس این گزارش، «کنستانتین ورونتسوف» از مقامات وزارت امور خارجه روسیه گفت: همانطور که می دانید تفاهم نامه بوداپست درباره الحاق اوکراین به پیمان هسته ای تصویب شد، عدم اشاعه به عنوان یک کشور غیرهسته ای. بر اساس این یادداشت، روسیه بر تعهد خود به اوکراین مبنی بر عدم استفاده از سلاح هسته‌ای یا تهدید به استفاده از آن علیه کشورهایی که سلاح هسته‌ای ندارند تاکید کرد و این تعهد همواره دنبال می‌شود.

وی افزود: روسیه اوکراین را با تسلیحات هسته ای تهدید نکرده و تهدیدی به این کار نیز نمی کند.

این مقام روس گفت: اظهارات کی‌یف در مورد احتمال تجدید وضعیت غیرهسته‌ای اوکراین به معنای تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بر خلاف معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، باعث نگرانی شدید شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اظهارات اخیر کی یف مبنی بر لزوم حمله پیشگیرانه اتمی به روسیه توسط کشورهای ناتو، غیرقابل قبول و کاملا مردود است.

در همین حال، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس در مصاحبه با NBC News به آمریکا و کشورهای غربی هشدار داد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را تحت فشار قرار ندهند و از خط قرمز روسیه عبور نکنند.

لوکاشنکو گفت که روسیه تسلیحات هسته ای دارد و در جنگ اوکراین نباید از “خط قرمز” آن عبور کرد. اگر مردم یا کشورها را به گوشه ای برانید، تنها یک راه وجود دارد. به همین دلیل است که نباید از یک خط قرمز عبور کنید، از یک خط قرمز که نمی توانید از آن عبور کنید.

وی در خصوص احتمال حمله اتمی روسیه با تاکید بر اینکه “پوتین و رهبری روسیه قصد استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین را ندارند”، افزود: برای همیشه، اگر حمله ای به خاک فدراسیون روسیه صورت گیرد، پس اگر لازم است، روسیه می تواند از تمام سلاح های هسته ای استفاده کند.