روسیه اقدامات ضد ایرانی اتحادیه اروپا را محکوم کرد – خبرگزاری مهر ایران و ورلد نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اخبار رایان“مریم زاخاروواسخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت جوزف برلیمقامات دیپلماسی اروپایی در مورد تحریم های احتمالی ایران به دلیل ارسال سلاح به فدراسیون روسیه تلاشی برای انحراف افکار عمومی از موضوع آسیب به خطوط لوله گاز هستند. به دور چیزی چرخیدن جریان تعریف شده است.

واشنگتن پست روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که ایران قصد دارد مقدار کمی برای تحویل موشک های بالستیک تولید و عرضه خودش پهپاد «بیشتر» برای روسیه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش رسانه های آمریکایی مبنی بر ارسال سلاح های ایرانی به طرف روسی برای استفاده در جنگ اوکراین را تکذیب کرد.

همچنین در پاسخ به مطالبات رسانه های آمریکایی و خواسته های اتحادیه اروپا علیه ایران، زاخاروواسخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: این گونه اظهارات کشورهای غربی با هدف منحرف کردن افکار عمومی از انفجار و آسیب رساندن به خط لوله گاز است. به دور چیزی چرخیدن جریانی با عنوان «بله برلی تحقیق در مورد انفجار به دور چیزی چرخیدن جریان موفق شد؟ به نظر می رسد پس از اظهارات واشنگتن مبنی بر علاقه آمریکا به توقف گازرسانی به اروپا از طریق این کانال ها، اتحادیه اروپا تمایلی به تحقیق در این زمینه ندارد و اکنون به یکباره تصمیم گرفتند به ایران بروند.

این اظهار نظر سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پس از آن صورت گرفت.جوزف برلی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در پایان نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به تحریم های اعمال شده علیه ایران، اتحادیه اروپا به دلیل مسائل حقوق بشری و نقض قوانین بین المللی اشاره کرد. بین المللی وی با توجه به لزوم عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل خواستار توقف برخورد تهران با اغتشاشگران شد. مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد ادعاهای دروغین استخدام پهپاد ساخت روسیه از ایران در جنگ اوکراین نیز گفت: استفاده می کنیم پهپاد ما از نزدیک دنبال می کنیم. مجموعه آن را بیاورید ما ثابت شده ایم و آماده هستیم تا با ابزارهایی که در اختیار داریم اقدام کنیم.

جوزف برلیوی افزود: ایران قویا این ادعا را رد کرده است. با این حال اعضای اتحادیه اروپا خواستار برگزاری نشست امروز شدند آن را بیاورید شواهد موجود است و کار ادامه دارد.

بیانیه استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین بر این اساس است که چند روز پیش «حسین امیر عبداللهیانوزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با وی ژو گومز کراوینیووزیر امور خارجه پرتغال گفت: جمهوری اسلامی ایران سلاحی برای استفاده در جنگ اوکراین ندارد و نخواهد داد. وی همچنین گفت: ما معتقدیم که دادن سلاح به دو طرف جنگ را طولانی می کند.

امیر عبداللهیان در گفتگوی دیگر با جوزف برلیدیپلمات ارشد اروپایی با تاکید بر موضع رسمی ایران در قبال درگیری در اوکراین گفت: ما در زمینه امنیت با روسیه همکاری می کنیم. سیاست ما در مورد جنگ در اوکراین این است که برای طرف های درگیر سلاح ارسال نکنیم.