روسیه از خاورمیانه بدون سلاح هسته ای حمایت می کند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «میخائیل اولیانوفنماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی بین المللی روسیه همیشه از ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی حمایت کرده است.

اولیانوف وی خاطرنشان کرد: روسیه به عنوان ناظر در این کنفرانس شرکت می کند. ما قاطعانه اعلام می کنیم که تنها کشورهای این منطقه می توانند مشکل ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای و سایر سلاح های مخرب را حل کنند و شکی نیست که به این ایده خواهند رسید.

سومین نشست کنفرانس خاورمیانه بدون سلاح سنگین روز گذشته با سخنرانی نماینده لبنان در سازمان ملل به عنوان رئیس کنفرانس و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک آغاز شد. نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در این نشست به تشریح دیدگاه ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص اصول کنفرانس پرداخت.

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک به تشریح دیدگاه ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع اصلی کنفرانس پرداخت.

اشاره به عضویت کشور ما در دولت است سلام در میان آنها بین المللی سلاح های کشتار جمعی بر سیاست مستمر ایران برای انهدام کامل و نهایی سلاح های کشتار جمعی، از جمله پیشنهاد رسمی این کشور برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه در سال 1974 تاکید کرد.

سفیر ایران ابراز امیدواری کرد که سایر کشورهای عضو کنفرانس نیز چنین سیاست قاطعی را اتخاذ کنند و به هیچ وجه از سیاست دیگری پیروی نکنند. نصب و راه اندازی چنین مناطقی در زیر نتیجه منفی گذاشتن، پرهیز. ایروانی گفت: بر اساس چنین سیاست منسجمی، همه کشورهای عضو باید در مورد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی به توافق بپردازند و از این رو قبل از انعقاد این توافقنامه، اطمینان از عضویت و اجرای این توافق ضروری است. سایر توافقات انجام شده توسط همه کشورهای منطقه

وی همچنین نارضایتی کشورش را از شکست دو کنفرانس بازنگری پی در پی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در سال های 2015 و 2022 و همچنین شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون تسلیحات شیمیایی در سال 2018 اعلام کرد که: این شکست ها نشان می دهد که روند نصب و راه اندازی منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه که احتمالاً این کنفرانس‌ها از آن حمایت می‌کردند، مورد تأکید قرار نگرفت.

ایروانی تاکید کرد: روند فعلی که زیر نظر سازمان ملل راه اندازی شد به هیچ وجه جایگزین روند درخواستی نمی شود. که در تی تی نمی خواهم؛ زیرا این دو فرآیند مکمل یکدیگر هستند و جایگزین یکدیگر نمی شوند.