روزانه 15 تن زباله وارد تالاب انزلی می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، رضا زمانی ظهر سه شنبه در جلسه کارگروه احیای تالاب های انزلی در اتاق غدیر استانداری، گفت: معیشت یک میلیون نفر در استان به تالاب انزلی بستگی دارد. و گفت: 7 این شهر در تالاب این تالاب است و در سال چند سال پیش استفاده از بناهای اطراف تالاب افزایش یافت.

مدیرکل محیط زیست گیلان در خصوص افزایش زمین های کشاورزی در تالاب انزلی گفت: این افزایش به نیاز به آب بیشتر مربوط می شود که مشکلات مختلفی را در تالاب ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه کاهش سطح آب دریای خزر تالاب ها را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: سالانه 380 هزار متر مربع فاضلاب و 400 هزار مترمکعب استفاده می شود. پساب به تالاب می ریزد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان در ادامه با بیان میزان ورود زباله به تالاب انزلی و اثرات منفی آن گفت: روزانه 15 تن زباله وارد تالاب انزلی می شود.

به محض اینکه توضیح داد: توزیع قدرت وجود ندارد اب به ویژه در فصول رویش و گرما ایجاد آتش سوزی عمدی و احداث نیروگاه و موج شکن برای قایق ها از جمله مشکلات تالاب انزلی است.

مدیرکل محیط زیست گیلان با اعلام اینکه برنامه ۷ ساله احیای تالاب انزلی تا سال ۱۴۰۵ ادامه دارد، ادامه داد: ۲ میلیارد و ۵۵۸ میلیون تومان برای احیای تالاب انزلی در سال ۱۳۹۸ عمدتاً خارج از تالاب اختصاص یافته است.

وی درباره اعتبار 1400 تالاب انزلی گفت: از 19 میلیارد تومان درخواستی حدود 15 میلیارد تومان برای احیای تالاب انزلی در نظر گرفته شده است.