روباه های ترکمن طعمه حیله انسان شدند/ جادوی کورسک خاطره – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استانی: گلستان به دلیل آب و هوای آن ناهمسان و توپوگرافی خاص رویشگاه ها و زیستگاه های با ارزش مانند جنگل های هیرکانی، تالاب های بین بین المللیخلیج گرگان و چمنزارهایی که هرکدام بنا به توانایی های خود دارای یک یا چند گونه مهم و در خطر انقراض هستند.

دشت ها و مراتع شمال گلستان از غرب گنبد، شمال آق قلعه و شمال گامیسانا، از جمله خانه یکی از خجالتی ها چیز واقعی سگ ایرانی «روباه ترکمن» نام دارد.

حتی در این مناطق این گونه یافت می شود ناهمسان حیواناتی مانند روباه معمولی، را اشغال کند، تاشیگورکن، خرس زرد، گربه وحشی، گربه جنگلی، خرگوش، برای کار، جرد بزرگ، ژربیلاو جوجه تیغی و انواع موش ها را مطالعه کرد، اما جایگاه و اهمیت روباه ترکمن از همه این حیوانات مهمتر است.

گونه مذکور ممکن است در سایر نقاط کشور و قلمرو نیز یافت شود اما این مشکل است در باره روباه ترکمن اعمال نمی شود. روباه ترکمن به نام “سیاه سرد” یا “کورسکهمچنین می گویند گونه ای از روباه است که در بیابان ها و نیمه بیابان های آسیای میانه زندگی می کند و دشت گرگان در ایران تنها زیستگاه این گونه است. حیوانات حیف که جمعیتش از یک انگشت هم کمتر است.

آمارهای رسمی نشان می دهد که این آمار در دهه گذشته بوده است چشم انداز این روباه کوچک آنقدر وزن کم کرد که در آن بود گاهی سال هاست که اثری از این گوشتخوار ثبت نشده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که با خوب با توجه به نقش اکولوژیکی روباه ترکمن در مراتع و زیستگاه های شمال گلستان، حمایت از این گونه باید در دستور کار ویژه قرار گیرد.

روباه های ترکمن به دام نیرنگ انسان افتادند/ جادوگری به نام کورسک خاطره

محمدرضا شاهینی یکی از وحشی ترین هواداران است در باره روباه ترکمن به خبرنگار مهر گفت: روباه ترکمن به راحتی می تواند در طبیعت زندگی کند اما ورود و شغل انسان شخصیت خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد حیوانات قبلا، پیش از این

وی ادامه داد: استفاده از سموم باعث از بین رفتن غذا و خوراک روباه در شمال گلستان، راهسازی همچنین کاهش کیفیت زیستگاه و سگ‌ها و دام‌های ولگرد شده است. گوسفند این یک تهدید دیگر است حیوانات است.

شاهینی ادامه داد: از نظر وضعیت فعلی فقط در اطراف دشت است چی و مناطق تصوف احتمال حیات روباه ترکمن وجود دارد که با ادامه فعالیت شرکت های فعال صنعتی در آنجا و بی توجهی جهاد کشاورزی با ادامه سمپاشی به جای جنگ بیولوژیک همراه است. ملخ و مراکشی چرا کشاورزی و همچنین بی توجهی به سازمان های حفاظت از محیط زیست دور در ذهن نیست که روباه ترکمن به خاطره بپیوندد.

تخریب زیستگاه روباه ترکمن

یکی از جانورشناسان و کارشناسان نیز به خبرنگار مهر گفت: در ایران چهار نوع روباه، روباه شاهی، روباه شنی و روباه رایج است. ترکمن زندگی؛ روباه ترکمن در سال های اخیر به دلیل تخریب زیستگاه و شکار توسط سگ های اهلی کاهش یافته و در خطر انقراض قرار دارد.

ساخت و ساز، توسعه کشاورزی و دفع فاضلاب باعث کاهش جمعیت روباه ترکمن شده است سید محمد فیروزنیا در باره ظاهر روباه ترکمن نیز کمک کرد: انتهای دم روباه ترکمن بر خلاف انواع دیگر روباه به زمین نمی رسد و رنگ موهای دم آن است. حیوانات همچنین قهوه ای یا سیاه است.

به گفته این کارشناس حیات وحش وجود این حیوانات ریزه نقش کلیدی در مدیریت محیط زیست شخصیت منطقه زیرا غذای اصلی آن ملخ مراکشی یکی از آفات اصلی مزارع برنج شمال گلستان است.

فیروزنیا وی ادامه داد: در سال های اخیر تحت عنوان توسعه و توسعه زیستگاه این گونه گرانبها است دست های یکی خیلی طولانی است؛ ساخت و ساز، توسعه مزارع و تخلیه زباله های صنعتی باعث از بین رفتن این زیستگاه می شود. حیوانات و جمعیت آنجا کاهش یافت.

روباه های ترکمن به دام نیرنگ انسان افتادند/ جادوگری به نام کورسک خاطره

وی بیان کرد: رژیم غذایی روباه ترکمن شامل حشرات و جوندگان کوچک مانند حشرات، ژربیل، همستر و سنجاب زمین، البته، گاهی اوقات حیوانات حیوانات بزرگتر مانند خرگوش و خرگوش را شکار کنید و ممکن است بیایند مرده یا فضولات انسانی بخورید.

فیروز نیا ادامه داد: روباه ترکمن به هر حال غسل تعمید شود گوشتخوار است، اما گاهی میوه ها و گیاهان دیگر را می خورد، مخصوصاً وقتی شکار نمی تواند ببیند

این جانورشناس گفت: دشمنان طبیعی این حیوان گرگ و پرندگان شکاری بزرگ مانند عقاب و جغد ارغوانی هستند. این روباه سرعت کمی دارد، به طوری که یک سگ معمولی می تواند آن را به راحتی بگیرد.

سم پاسی عامل مرگ روباه ترکمن شد

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان نیز به خبرنگار مهر گفت: ایران زیستگاه اصلی روباه ترکمن نیست اما هر از چند گاهی با پایش شمال استان می توان این گونه را مشاهده کرد. ربطی به جمعیت شناسی ندارد.

محمود شکیبا حضور روباه ترکمنی را برای مراتع شمال گلستان مفید دانست و افزود: این گونه در مبارزه با ملخ مراکشی به عنوان تهدیدی برای مزارع و مراتع شمال استان اهمیت زیادی دارد. چون آنها در مناطق نیمه بیابانی تولید مثل می کنند و جوندگان و حشرات کوچکی مانند ملخ می خورند، این کمک می کند.

روباه های ترکمن به دام نیرنگ انسان افتادند/ جادوگری به نام کورسک خاطره

وی ادامه داد: کشاورزان برای مبارزه با ملخ های مراکشی مزارع را سمپاشی می کنند و خوردن این حشرات آلوده یکی از دلایل مرگ روباه های ترکمن در سال های اخیر است.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: در گذشته شکارچیان علاقه زیادی به شکار روباه ترکمن داشتند اما اکنون به دلایل مختلف از جمله حمله سگ های خانگی از تعداد این حیوان کاسته شده است. ساخت و توسعه بخش کشاورزی

شکیبا افزود: سازمان نظارت به حیات وحش گلستان توجه چندانی ندارد و تاکنون کار مطالعاتی خاصی در شمال استان به عنوان تنها خانه روباه ترکمنی در ایران انجام نشده است تا راهکارهای اساسی برای نجات آن ارائه شود. . حیوانات خجالتی که در میان انسان ها به دام افتاده اند.

وی تاکید کرد: در صورت تداوم این وضعیت به زودی اثری از گونه روباه ترکمن در شمال استان گلستان باقی نمی ماند.

شکیبا گازاری برگزاری کلاس‌های آموزشی برای ساکنان محلی را برشمرد و آنها را متقاعد کرد که به لانه‌های روباه ترکمن نزدیک نشوند و از حمله و تیراندازی سگ‌های مزرعه در اطراف زیستگاه این جانور جلوگیری کنند تا راه‌حلی برای حفظ مجدد جمعیت این نوع حیوانات در شمال گلستان باشد.

به گزارش مهر، گسترش فعالیت های انسانی در سال های اخیر جمعیت حیات وحش را در معرض خطر قرار داده است.

کارشناسان بر این باورند که حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش بیش از آنکه ادعاهای اعتباری و طرح های حفاظتی و بوروکراسی بیش از حد را داشته باشد نیازمند فرهنگ سازی و آشتی مردم با طبیعت است.