راه اندازی پارک مهارت در دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، عرفان خسرویان روز چهارشنبه در نشست خبری در دانشگاه فنی و حرفه ای یزد با تاکید بر ضرورت ایجاد نظام ملی شایستگی در کشور گفت: ارتقای علم و فناوری، دنیای فناوری از طریق پارک ها و بنگاه ها. موسسات دانش توسعه یافته اند و باید برای فروش علم به پارک ها و بنگاه های علمی و فناوری مراجعه کنند، اما در دانشگاه های فنی و حرفه ای به دنبال سیستم های مهارتی هستیم.

وی گفت: بر خلاف دانشگاه های دیگر، در 10 سال یک نفر حاضر به کار در جامعه است، در دانشگاه فنی و حرفه ای، یک فرد در دو یا چهار سال و در عصر حاضر در بازار کار پذیرش می شود. ” فرد واجد شرایط کار در بازار است.

خسرویان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر برنامه های ویژه دانشگاه فنی و حرفه ای برای استان های صنعتی مانند یزد، گفت: در این استان ها برنامه دو به صورت ویژه برگزار می شود، اول برنامه کشوری حوزه برنامه ریزی. ، که با مشارکت صنایع انجام می شود.

وی در ادامه افزود: در قالب برنامه آموزش صنعتی، کارگاه های فنی و حرفه ای باید صنعت را تجهیز کنند و آموزش استفاده از تجهیزات صنعتی نیز در این زمینه انجام می شود.

خسرویان همچنین از اجرای طرح اکوسیستم مهارتی در دانشگاه فنی و حرفه ای خبر داد و گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای باید باغ مهارت داشته باشد و صنعت نیز خدمات تخصصی خود را به مزارع صنعتی ارائه دهد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور گفت: ساخت مزارع مهارت و کارخانجات مهارت می تواند حلقه مفقوده دانشگاه ها و شهرهای صنعتی را ببیند.

خسرویان در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه نیازمند تربیت تکنسین در کشور هستیم، گفت: دانشگاه های فنی و حرفه ای خود را موظف به تربیت تکنسین می دانند.

آموزش 10000 دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد نیز در این نشست با اعلام اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای متولی مهارت آموزی است گفت: در حال حاضر 10 هزار دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد مشغول به تحصیل هستند.

داوود عندلیب دانشگاه فنی و حرفه ای را یک دانشگاه بازرگانی عنوان کرد و افزود: برای مدیریت دانشگاه های فنی و حرفه ای مشکلاتی در زمینه وام وجود دارد، اما خوشبختانه در این زمینه گشایش وجود دارد که امیدواریم نتایج خوبی به همراه داشته باشد. “

من باید بگویم؛ در حال حاضر 180000 دانشجو در 181 مرکز و در 150 مقطع در بیش از 2500 رشته در دانشگاه های فنی و حرفه ای سراسر کشور تحصیل می کنند.