راهنمای جامع مکمل تستوسترون

مکمل تستوسترون

تستسترون هورمون اصلی مرتبط با توده های عضلانی ، افزایش قدرت و میل جنسی است. البته این تنها کاربرد این هورمون در داخل بدن انسان نمی باشد. دکتر Chris Lockwood دراین باره بیان می کند :

تستسترون بر روی همه چیز از جمله بهبود خلق وخو ، تقویت حافظه و سلامتی استخوان ها تاثیر می گذارد. این هورمون همچنین بر بزرگ تر و قوی تر شدن عضلات تاثیر گذاشته و منجر به افزایش استقامت و عملکرد ورزشکاران در حین تمرین می گردد. به همین دلیل است که به تمامی ورزشکاران پیشنهاد می شود مکمل تستوسترون مصرف کنند.

در سال های اخیر مکمل های تستوسترون زیادی وارد بازار شده و برای آقایانی که از سطح پایین تستسترون رنج می برند ، بسیار مناسب خواهد بود. ممکن است این سوال برای همه شما پیش آمده باشد که آیا مصرف مکمل تستوسترون موثر است یا خیر! در این مقاله سعی داریم برایتان در مورد این موضوع به صورت جامع شرح دهیم. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

مطالب ارائه شده در این مقاله عبارتند از :

عملکرد مکمل تستوسترون چیست ؟

با افزایش سن بدن شما و توانایی های فیزیکی بدنتان تغییر می کنند. زمانی که وارد دهه سوم زندگیتان می شوید قدرت و حجم توده های عضلانی بدن کاهش یافته و همه چیز برایتان دشوارتر خواهد شد. مقصر چیست ؟! هورمون تستوسترون. در حقیقت ، بعد از سن 30 سالگی هورمون های آقایان به صورت تدریجی کاهش می یابد. این کاهش هورمون ها ممکن است بسیار ناچیز باشد و یا ممکن است تنزل شدید و ناگهانی را مشاهده کنید. این موضوع به عوامل متعددی همچون ترکیب بدن و یا سطح استرس بستگی دارد.

مکمل تستوسترون جز دسته مکمل های گیاهی هستند که به صورت طبیعی منجر به افزایش سطح تستسترون می گردند. این مکمل ها حاوی ریز مغذی هایی همچون زینک هستند که معمولا در بدن آقایان به مقدار کمی یافت می شود. مکمل تستوسترون همچنین شامل آداپتوژن بوده ، نوعی از مکمل ها که به بدن در تطابق با استرس کمک شایانی می کند و منجر به بهبود خواب می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد محدودیت خواب منجر به کاهش سطح تستسترون در آقایان می گردد و همان طور که دکترChris Lockwood اظهار دارد تداخل خواب یک علامت شایع پایین بودن سطح تستسترون است.

عملکرد مکمل تستوسترون بوستر
عملکرد مکمل تستوسترون بوستر

مکمل تستوسترون از طریق افزایش سطح تستسترون در یک حد طبیعی و یا حمایت غیر مستقیم هورمون عمل می کند. در هر صورت ، در پایان این مکمل ها منجر به بهبود ریکاوری پس از اتمام تمرین ، افزایش حجم و قدرت و سایز عضلات و افزایش میل جنسی می گردد.

آیا مکمل های تستسترون بوستر بی خطر هستند ؟

همانند مکمل های پری ورک اوت و فت برنرها ، هنگام خرید مکمل تستوسترون بوستر نیز برچسب مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه نمایید. البته این بدین معنا نیست که این مکمل ها خطرناک هستند. همیشه قبل از خرید نظرات دیگران را بخوانید و مکمل تستوسترون بوستر یک شرکت معتبر را انتخاب کنید. طبق دوز پیشنهادی از این مکمل استفاده نمایید و در صورت مصرف سایر داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین از هیچ مکملی توقع نداشته باشید که راه حل معجزه واری برای بهبود سلامتی و تناسب اندام شما باشند. نحوه تغذیه و تمرینات ورزشی شما بر روی سطح تستسترون تاثیر می گذارد! اگر فرد کاملا غیر فعالی هستید و یا تمرینات ورزشی با شدت بسیار بالایی انجام می دهید ، تغذیه سالم و مناسب و دریافت چربی های سالم به مقدار کافی در حفظ سطح تستسترون و بهبود سلامتی کلی بدن شما تاثیر به سزایی دارند.

آیا تستوسترون در عضله سازی تاثیر دارد ؟

قطعا مصرف مکمل تستوسترون بوستر در بهبود روند عضله سازی موثر است! با این حال ، رژیم های غذایی نامناسب و برنامه های تمرینی در حد متوسط قطعا تاثیر گذاری این مکمل ها را کاهش می دهد. یک برنامه ورزشی عالی و رژیم غذایی متعادل به عضله سازی و بهبود سطح تستسترون کمک شایانی می کنند. به طور خلاصه بارگیری ( یا شدت ) ، حجم کلی ، انتخاب ورزش و حتی ترتیب تمرینات ورزشی تاثیر به سزایی در سطح تستوسترون خواهند داشت.

به همین ترتیب ، اسیدهای آمینه موجود در رژیم های غذایی سرشار از پروتئین نقش بزرگی در رشد تستوسترون و رشد عضلات دارند. دکترChris Lockwood در این باره بیان می کند :

زمانی که در حین انجام تمرینات ورزشی مکمل تستوسترون بوستر مصرف می کنید ، حساسیت گیرنده های آندروژن افزایش یافته و مصرف آمینو اسیدهای ضروری مورد نیاز سنتز پروتئین نیز بالا می رود. در نهایت تاثیر تستسترون بر عضلات و عملکرد ورزشکاران در حین تمرین به طرز قابل توجهی افزایش می یابد.

از یک برنامه بدنسازی عضله سازی کامل پیروی کرده و به صورت مداوم این برنامه را انجام دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی پروتئین دریافت می کنید و میزان کالری دریافتی شما متناسب با وزن بدنتان ، اهداف و سطح فعالیت شما می باشد. بر روی تغذیه صحیح و تمرینات سخت ( با شدت بالا ) تمرکز کرده تا تاثیرگذاری مکمل تستوسترون بوستر شما افزایش یابد.

اجزای تشکیل دهنده بهترین مکمل های تستسترون چیست ؟

حتما شما هم می دانید که طیف اجزای تشکیل دهنده مکمل تستوسترون بوسترها بسیار گسترده است. از این رو جهت دستیابی به نتیجه مطلوب ، باید اطلاعات جامعی درباره اصول علمی و اولیه اجزای تشکیل دهنده آن ها به دست آورید. برخی از رایج ترین اجزای تشکیل دهنده مکمل های تستسترون بوستر عبارتند از :

شنبلیله

نام این گیاه نباید شما را گیج کند! در حقیقت این گیاه در هند تولید می شود. معمولا در پودرهای کاری ، خیارشور و پاستا از شنبلیله استفاده می شود. خواص آنابولیکی این گیاه مورد بررسی محققان زیادی قرار گرفته است.

تستسترون بوسترهای گیاهی

مطالعه ای در دانشگاه Mary Hardin-Baylor در بلتون بر روی تاثیر مکمل های حاوی شنبلیله بر روی قدرت و ترکیب بدن ورزشکاران مرد ( که تمرینات قدرتی انجام می دادند ) صورت گرفت. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف این مکمل ها منجر به افزایش قابل توجهی قدرت پس از 8 هفته می گردد. از این مکمل تستوسترون بوستر حاوی شنبلیله منجر به افزایش قدرت و حجم عضلات به مقدار چشمگیری می گردد.

زینک / منیزیم

این مواد هم به صورت تکی و هم به صورت ترکیبی به عنوان ZMA در مکمل تستوسترون بوستر یافت می شود. ZMA ترکیبی از مونومتیونین آسپارتات ، منیزیم آسپارتات و ویتامین B6 است. این نام را بر روی اکثر مکمل های تستسترون بوستر دیده اید. این مکمل ها اغلب جهت بهبود ریکاوری و کیفیت خواب مورد استفاده قرار می گیرند. ZMA همچنین باعث افزایش قدرت عضلانی می گردد.

تمرینات فیزیکی شدید باعث کاهش زینک و منیزیم می شود. کاهش این مواد مغذی باعث ضعف مشخصات هورمون های آنابولیک ، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن ، افزایش کورتیزول و در نهایت کاهش قدرت و عملکرد ورزشکاران در حین تمرین گردد. مطالعه ای بر روی مصرف ZMA صورت گرفت و محققان به این نتیجه رسیدند ورزشکارانی که از این مکمل استفاده می کنند شاهد 30 درصد افزایش سطح تستسترون بوده اند.

گیلاس زمستانی

مصرف این گیاه در مکمل تستوسترون بوستر و مکمل های مبنی بر بهبود ریکاوری در سال های اخیر بسیار رایج شده است. این گیاه را ” سازگار ” می نامند ، زیرا به بدن انسان کمک می کند تا عوامل استرس زا سازگار شود. از این گیاه برای کاهش کورتیزول ، اضطراب ، خستگی و بهبود سطح تستسترون استفاده می شود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد گیلاس زمستانی منجر به افزایش سطح تستسترون ، بهبود رشد عضلات و افزایش قدرت می گردد.

گیلاس زمستانی ماده تشکیل دهنده مکمل های تستسترون بوستر

دی آسپارتیک اسید ( D-AA )

D-AA یک اسید آمینه طبیعی است که در سلول های بیضه لیدیگ یافت می شود و در آنجا به عنوان یک پیام رسان بین مغز و سلول های لیدیگ برای تبدیل کلسترول به تستوسترون عمل می کند. در حقیقت مکمل تستوسترون بوستر حاوی D-AA منجر به افزایش سطح تستسترون از طریق بهبود سیستم پیام رسانی بین مغز و بیضه ها می گردد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که حدود 3 گرم DAA به مدت 12 سال مصرف کرده اند ، 42% افزایش سطح تستسترون را مشاهده کردند.

چگونه می توانیم تاثیر مکمل تستوسترون بوستر را به همراه ورزش بیشتر کنیم ؟

اگرچه تستوسترون بوستر یک مکمل جانبی جهت افزایش سایز و قدرت عضلات محسوب می شود ، اما هیچ وقت جای تمرینات قدرتی با شدت بالا را نمی گیرد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد انجام تمرینات قدرتی به صورت مداوم منجر به بهبود سطح تستسترون می شود. در ادامه نکات کلیدی جهت بهبود تمرینات ورزشی و سطح تستسترون را برایتان شرح می دهیم :

  • تحقیقات انجام شده نشان می دهد اگر تمرینات ورزشی را با حرکات ترکیبی ( همچون پرس سینه ، اسکات ، پرس شانه و غیره ) آغاز کنید و با حرکات جداگانه به اتمام برسانید ، واکنش آنابولیکی افزایش می یابد.
  • سعی کنید برنامه های تمرینی را بدون کاهش حجم و شدت ، کوتاه تر کنید. سطح تستسترون پس از برنامه های کوتاه تر ( کمتر از 60 دقیقه ) بالاتر است. در طول این مدت ، دوره استراحت باید کم باشد ( مثلا 30 الی 60 ثانیه ).
  • از متدهایی همچون تعداد تکرارهای زیاد ، ست های منفی و دراپ ست ها استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید