راستی آزمایی اتحادیه اروپا از سفر شاهزاده سعودی به کشورهای اروپایی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «پیتر استانو» سخنگوی ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سفر محمد بن سلمان شاهزاده سعودی به یونان و فرانسه با وجود انتقاد از حقوق بشر دفاع کرد.

پیتر استانو در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی و در پاسخ به پرسش هایی درباره صحت دعوت از ولیعهد عربستان، علی رغم انتقادهای جهانی از ولیعهد عربستان در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی گفت. برای سفر به اروپا: «این بخشی از روند طبیعی است، روابط ما تقویت روابط، بررسی روابط و ارتقای روابط با کشورهای دیگر است.

استانو گفت: اتحادیه اروپا علاقه مند به تقویت روابط با عربستان سعودی در زمینه های مختلف از جمله انرژی است.

استانو ضمن تاکید بر اینکه موضع اتحادیه اروپا در قبال قتل روزنامه‌نگار اپوزیسیون سعودی بدون تغییر باقی می‌ماند، افزود: واضح است که انتظار داریم تحقیقات، شفاف‌سازی و اقدام کامل در این مورد انجام شود و این مشکل همچنان مطرح است. .

ولیعهد عربستان دیروز سه شنبه برای گفت و گو با نخست وزیر یونان وارد این کشور شد و قرار است با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز دیدار کند.

سیاستمداران چپ‌گرای فرانسوی و فعالان حقوق بشر در رسانه‌های اجتماعی از مکرون به دلیل میزبانی از شاهزاده سعودی انتقاد کردند، از جمله بندیکت ژانرو، مدیر دیده‌بان حقوق بشر فرانسه، که گفت ماکرون تهدید می‌کند که «چهره شاهزاده سعودی را برمی‌دارد و سفید می‌کند». » در اروپا حضور دارد.