رابطه پوسیدگی دندان با سوء تغذیه در سالمندان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، بهناز ولی زاده افزود: افزایش سن و بیماری می تواند سلامت دهان و دندان و عملکرد دهان را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته وی سلامت دهان و دندان نقش مهمی در زندگی سالمندان دارد که از آن جمله می توان به روابط اجتماعی، نحوه صحبت کردن، ظاهر و توانایی آنها در غذا خوردن اشاره کرد.

ولی زاده تاکید کرد: تغییرات بیولوژیکی ناشی از افزایش سن بیماری محسوب نمی شود، بلکه عملکرد اندام ها و بافت ها را محدود می کند.

وی از جمله این تغییرات را کاهش تعداد دندان ها یا تخریب آنها دانست و گفت: این تغییر به قدرت جویدن، نوع غذای انتخابی سالمندان و در نتیجه سوء تغذیه و سوء تغذیه مربوط می شود.

ولی زاده خاطرنشان کرد: حل مشکلات دندانی علاوه بر کمک به بهبود وضعیت جسمانی، به برقراری ارتباط خوب با اطرافیان نیز کمک می کند.

وی به سالمندان توصیه می کند: حتی اگر مشکل دهان و دندان ندارند، سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند.

به گفته این کارشناس بهداشت دهان و دندان، سالمندان باید روزی یک بار ناحیه دندان های خود را تمیز کرده و سپس مسواک بزنند.

وی افزود: اگر سالمندان در دهان خود دندان ندارند، برای جلوگیری از شیوع بیماری، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و در اسرع وقت دندان مصنوعی بگیرند.

اما زاده خاطرنشان کرد: اگر دندان مصنوعی تمیز نشود می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی در دنیای دهان شود. دندان های مصنوعی مانند دندان های طبیعی نیاز به مسواک زدن و مراقبت دارند.

این متخصص گفت: بیشتر سالمندان به دلیل مصرف برخی داروها یا بیماری های زمینه ای دچار خشکی دهان می شوند. خشکی دهان توسط باکتری های موجود در دهان ایجاد می شود و در نتیجه بیماری های مختلف دهان ایجاد می شود.

اگر سالمندی به قول خودش از خشکی دهان رنج می برد این مشکل را باید با دندانپزشک در میان گذاشت. در این مواقع دندانپزشک آنها با توصیه های عملی مشکل را حل می کنند یا داروی مناسب را تجویز می کنند.

ولی زاده در پایان با اشاره به اینکه بیماری های دهان و دندان قابل پیشگیری و درمان هستند خاطرنشان می کند: هرگونه زخم در ناحیه دهان باید جدی گرفته شود و فرد حتما برای پیگیری به دندانپزشک مراجعه کند.