رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با عضویت سریع اوکراین در ناتو موافق نیست – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سخنرانی خود اعلام کرد که از تضمین امنیتی اوکراین حمایت می کند. با این حال، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده از طرح های اوکراین برای پیوستن سریع به ائتلاف نظامی ناتو حمایت نکرد.

قبلا، “ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پس از الحاق بخشی از کشورش به روسیه، خواستار پیوستن اوکراین به ناتو در اسرع وقت شد.

پلوسی روز جمعه گفت: ما به دموکراسی در اوکراین بسیار متعهد هستیم و امیدواریم در این مبارزه پیروز شویم. اما من از اوکراین حمایت می کنم اگر تضمین های امنیتی داشته باشد.

در این گزارش آمده است پلوسی از حمایت صریح از تلاش اوکراین برای پیوستن سریع به ناتو خودداری کرده است.

با پلوسی، “جک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره تصمیم ک اف وی در راستای اجرای سریع عضویت در ناتو گفت: آمریکا معتقد است که درخواست اوکراین برای عضویت در ناتو باید در زمان دیگری بررسی شود.

“ایالات متحده برای دهه ها گفته است که ما از یک سیاست باز برای ناتو حمایت می کنیم و همه تصمیمات در مورد عضویت در ناتو بین متحدان است. 30 و کشورهایی که می خواهند به آن بپیوندند، اما در حال حاضر، دیدگاه ما این است که بهترین راه حمایت از اوکراین از طریق حمایت عملی و روی زمین انجام می شود و روند عضویت در ناتو از بروکسل باید در زمان دیگری دنبال شود.

از سوی دیگر رهبر جنبش پنج ستاره ایتالیا و نخست وزیر سابق این کشور، جوزپه. شمردن» هشدار داد که درخواست کیف برای عضویت سریع در ناتو می تواند منجر به دخالت همه متحدان ناتو در درگیری در اوکراین شود. مطابق با شمردناستراتژی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی منجر به تنش هایی می شود که کنترل نشدن آن نیز خطرناک است.

هم”آنا بیربوکوزیر امور خارجه آلمان در مورد تصمیم اوکراین برای پیوستن سریع به ناتو اظهار نظر دقیقی کرد و گفت: ما حتی با ارائه تسلیحات – حتی تسلیحات سنگین – به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد، اما در عین حال هر کاری که بتوانیم برای جلوگیری از ناتو انجام خواهیم داد. از کشیده شدن به جنگ در اوکراین درخواست دادن ما بسته ایم.”

در همین حال، «دیمیتری مدودفمعاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه درخواست رئیس جمهور اوکراین برای پیوستن فوری اوکراین به ناتو را درخواست اوکراین برای «تسریع در آغاز جنگ جهانی سوم» دانست. مدودف وی روز جمعه در کانال تلگرامی خود نوشت: “زلینسکی او می خواهد پیوستن به ناتو را تسریع کند. او از ناتو می‌خواهد که شروع جنگ جهانی سوم را تسریع کند.»

در این رابطه مریم زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به این درخواست زلینسکی وی در مورد پیوستن اوکراین به ناتو گفت: اکنون هرکس راه خود را انتخاب کرده است. قصابان، قاتلان زنان و کودکان در زباله دانی ناتو هستند. ما در آینده هستیم. آیا دشوار خواهد بود؟ آره. زیرا همیشه پایین آمدن آسانتر از بالا رفتن است.”