رئیس جمهور سریلانکا به مالدیو گریخت – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، سه روز پس از حمله معترضان سریلانکا به اقامتگاه گوتابایا راجاپاکسا، رئیس جمهور این کشور، اکنون اعلام شده است که وی متواری شده است.

در همین حال، خلاء سیاسی در سریلانکا همچنان ادامه دارد و رهبران اپوزیسیون هنوز بر سر جایگزینی رئیس جمهور به توافق نرسیده اند.

در همین رابطه گفته می شود که رئیس جمهور سریلانکا صبح چهارشنبه در بحبوحه بحران اقتصادی سه ماهه که جرقه کمبود مواد غذایی و نفت را به همراه داشته است، فرار کرد.

به گفته یک مقام اداره مهاجرت که نامش فاش نشده، گوتابایا راجاپاکسا به همراه همسر و دو محافظش سوار بر پرواز نیروی هوایی سریلانکا به ماله، پایتخت مالدیو شدند.

راجاپاکسا با فشار موافقت کرد که برود. رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سریلانکا نیز گفته است که پس از تشکیل دولت جدید نیز از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

در حالی که قانونگذاران دوشنبه گذشته با انتخاب رئیس جمهور جدید موافقت کردند، آنها هنوز مشخص نکرده اند که چه کسی کابینه را به عنوان نخست وزیر پر خواهد کرد.

انتظار می‌رود رئیس‌جمهور جدید بقیه دوره ریاست جمهوری راجاپاکسا را ​​تا سال 2024 به پایان برساند و ممکن است با تصویب پارلمان، نخست‌وزیر جدیدی را منصوب کند.

فساد و سوء مدیریت کشور جزیره ای سریلانکا را به شدت در بدهی قرار داده و قادر به پرداخت هزینه واردات کالاهای اساسی نیست. کمبود 22 میلیون نفر در این کشور را افسرده کرده است و بسیاری از سریلانکاها را بدون غذا و ساعت ها در صف برای تهیه سوخت باقی گذاشته است.