دیدار وزرای خارجه عربستان و ترکیه – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه درباره گفتگوی تلفنی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه بیانیه ای صادر کرد. فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه ترکیه و عربستان سعودی در این تماس تلفنی درباره روابط دوجانبه گفتگو کردند.

کار در حلقه ها بین المللی به ویژه سازمان همکاری اسلامی از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار چاووش اوغلو و بن فرهان اعلام شد.

در این گفت‌وگوی تلفنی، دو طرف درباره توافقنامه صادرات غلات از بنادر اوکراین که اخیراً در استانبول ترکیه امضا شده است، گفتگو کردند.

لازم به ذکر است که در 22 ژوئیه، ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل سندی را در مورد “تجارت ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین” در استانبول امضا کردند.

این سند جمعه گذشته (22 ژوئیه) در استانبول در رابطه با “حمل و نقل ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین” امضا شد.

“آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی در استانبول گفت: این قرارداد روزنه امید و توافقی برای جهان محسوب می شود. توافق نامه پیوند کلیه روزنه امیدی است، بنابراین من از همه طرف های درگیر در مذاکرات در استانبول سپاسگزارم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. عرضه بذر و محصول به بازارهای بین المللی به رفع کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی چهارجانبه استانبول حداکثر تا 2 هفته دیگر شروع به کار می کند. قرارداد امروز به مدت 3 ماه با امکان تمدید اعتبار دارد.