دیدار «امیرخان متقی» با هیئت آلمانی در امور افغانستان – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آوا، امیرخان متقی معاون وزیر امور خارجه در دولت موقت طالبان در افغانستان با «اشتفان شنیک» نماینده دیپلماتیک آلمان در امور افغانستان در دوحه قطر دیدار و گفتگو کرد.

«عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت خارجه دولت موقت طالبان در توییتی نوشت که در این دیدار در مورد «روابط دو طرفه» صحبت شده است. همچنین استفان شنیک به برلین اطمینان داد که به حمایت از مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

شایان ذکر است که امیرخان متقی یک هفته پیش به همراه هیئتی از دولت موقت طالبان به دوحه سفر کرده و در این مدت با نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکایی دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، از زمانی که طالبان در 15 اوت سال گذشته قدرت را به دست گرفتند و کنترل کابل را به دست گرفتند، هیچ کشوری دولت اعلام شده توسط طالبان را به رسمیت نشناخت.

حنا ربانی وزیر امور خارجه پاکستان هفته گذشته در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی گفت انزوای سیاسی افغانستان منجر به فروپاشی دولت و ثروت در این کشور خواهد شد و از آلمان خواست تا از نقش دیپلماتیک خود در متقاعد کردن کشورهای غربی برای آزادسازی دارایی های افغانستان استفاده کند. .

این در حالی است که علیرغم درخواست دولت موقت طالبان در افغانستان و همچنین بسیاری از کشورهای جهان، آمریکا از آزادسازی دارایی های کشور مسدود شده خودداری می کند. عاملی که باعث افزایش درد و رنج ناشی از دو دهه استعمار غرب به رهبری آمریکا در افغانستان برای مردم این کشور شده است.