دومین دوره باشگاه کتابخوانی 100 نفره برگزار می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، اکبر بختیاری دبیر باشگاه کتاب 100 است تایلندی من میفهمم وی با بیان اینکه دومین کلاس این باشگاه با فصل تابستان به همت کانون فرهنگی هنری در کمون تهران برگزار می شود، گفت: مرحله دوم این باشگاه 100 عنوان کتاب خواند. تایلندی من میفهمم این برنامه با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و سوادآموزی، تقویت تفکر انتقادی و مهارت های تفکر انتقادی و مدیریت اوقات فراغت برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود.

وی افزود: باشگاه 100 کتابخوان در دو مرحله «باشگاه تولد» و «زندگی باشگاهی» میزبان گروه سنی 7 تا 10 سال و 11 تا 15 سال است و کارگاه های ادبیات و محافل کتابخوانی برگزار می شود.

دبیر باشگاه کتاب 100 تایلندی من میفهمم وی گفت: در این مرحله هدف اصلی «جذب تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان» و دعوت از آنها برای عضویت در باشگاه کتابخوانی است. مدت مرحله اول 24 تیرماه تا 24 شهریور است و در این مرحله از حاضرین دعوت می شود با امانت گرفتن کتاب از کتابخانه انجمن فرهنگی هنری تهران به جمع 100 نفر از اعضای باشگاه کتابخوانی بپیوندند و پس از تبدیل شدن به یک کتابخوان آن را مطالعه کنند. در طول این دو ماه اعضا باید حداقل 8 کتاب از کتابخانه های تحت پوشش را امانت بگیرند و مطالعه کنند. همچنین، به طور منظم و فعال در حلقه های مطالعه اعضای باشگاه شرکت کنید.

بختیاری افزود: مدت زمان امانت برای هر کتاب باید حداقل 4 روز کاری تا تایید کتاب مورد نظر باشد. کتاب های دریافتی هر یک از اعضا به همراه کارت عضویت نیز پذیرفته می شود. در این مرحله، برای یک گروه «کودکان» یا «نوجوان»، یکی از مدیران کتابخانه به عنوان «تسهیل‌کننده» شناخته می‌شود که مسئول راهنمایی و هدایت اعضای گروه، باشگاه و حفظ حلقه مطالعه است. همچنین آموزش های ویژه ای برای مربیان در باشگاه با عنوان “مهارت های تسهیل گری در باشگاه کتاب خوانی کودکان و نوجوانان” به عنوان پایگاه آموزشی برای کتابخانه های این دسته قبل از راه اندازی دایره کتابخوانی برگزار می شود.

دبیر این ویژه برنامه افزود: در مدت دو ماه ذکر شده، مجریان در هر کتابخانه به بررسی دستاوردهای اعضا می پردازند و با توجه به فعالیت های گذشته، گزارشی از کارهای انجام شده ارائه می شود و در در پایان مرحله اول، حداقل “15 عضو کودک” و “15 عضو نوجوان” به عنوان اعضای فعال هر باشگاه کتابخانه شناسایی خواهند شد. مرحله دوم (عمر باشگاه) در نیمه دوم سال 1401 انجام می شود و جزئیات آن متعاقباً در دوره مربوطه اعلام خواهد شد.