دولت مردمی در تربیت معلمان بر توسعه کمی و کیفی تاکید دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، پرویز انصاری راد عصر پنجشنبه در معارفه رئیس دانشگاه فرهنگیان بوشهر اظهار داشت: ما وظیفه داریم دانشجو معلمان را با شرایط و شایستگی‌هایی تربیت کنیم که بتوانند ادامه دهنده راه انبیا باشند؛ چون معلمی شغل را شغل انبیا می‌دانیم و این امر کار بسیار سختی است که معلمان شایسته ای را تربیت کنیم.

وی گفت: معلمان شایسته در درجه اول نیازمند توانایی‌های علمی هستند و نیاز یک معلم در درجه اول علم است و لذت یک معلم از کلاس درس در کنار دانش آموزان به علم و توانایی او بستگی دارد.

انصاری راد بیان داشت: در کنار علم و دانش باید فعالیت‌های کمی و کیفی دانشگاه ارتقا پیدا کند و نسبت دانشجو به هیأت علمی در دانشگاه فرهنگیان نسبت خوبی نیست و باید ارتقا پیدا کند تا بتوانیم این صلاحیت علمی را در دانشجومعلمان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: در کنار صلاحیت‌های علمی دانشجویان ما باید توانایی‌ها و مهارت‌های معلمی که وجه تمایز دانشگاه ما با سایر دانشگاه‌ها بیشتر به این بخش‌ها برمی گردد، را از اساتید ما کسب کنند تا بتوانند زمینه و شرایط رشد علمی و اخلاقی دانش آموزان را فراهم کنند.

انصاری راد اضافه کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر مسائل تربیتی ما یک دانشگاه تربیت محور هستیم و باید بتوانیم در راستای تربیت دانش آموزان با مهارت‌های معلمی و کلامی مؤثر واقع شویم.

معلم الگو است

وی تاکید کرد: معلم از نظر توانایی‌های علمی و اخلاقی یک الگو است و این الگو شدن بایستی به دانش آموزان منتقل شده و در آنها نهادینه شود تا بداند چگونه فکر کردن را به دانش آموز یاد داده و مهارت‌های زندگی را در اختیار دانش آموز قرار دهد و چگونه آنها را در موقعیت‌های یادگیری مختلف قرار دهد و دانش آموزان فرآیندی و گام به گام حرکت کنند.

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: دانشجو معلمان باید یاد بگیرند چگونه فکر کردن و فعالیت‌هایی که منجر به فکر کردن می‌شود را به دانش آموزان بیاموزند و مهارت‌های زندگی را در اختیار آنها قرار دهند و تمام اینها مباحثی است که ما تحت عنوان مهارت‌های معلمی بایستی در اختیار دانشجومعلمان قرار دهیم تا آنها بتوانند نسل آینده را هدایت کنند و این وجه تمایز دانشگاه فرهنگیان است.

انصاری راد افزود: در کنار این شایستگی، ما باید زمینه ارزش‌های انسانی، اخلاقی، عدالت، توحید، بهداشت، همکاری گروهی و فعالیت‌های اجتماعی را در دانشجومعلمان تقویت کنند تا بتوانند تعلیم و هدایت دانش آموزان ما را به عهده بگیرند.

وی متذکر شد: بخش اساسی و عمده تربیت دانشجو معلمان در خصوص فعالیت‌های غیر رسمی و فوق برنامه که منجر به شایستگی نوع دوم می‌شود در خوابگاه‌ها و سراهای دانشجویی اتفاق می‌افتد و این لازمه دانشگاه است.

انصاری راد اظهار داشت: دولت مردمی نسبت به تربیت معلم دیدگاه کاملاً روشنی دارد و تاکید بر توسعه کمی و کیفی است.

وی با اینکه ما دانشگاهی با گستره ملی هستیم که نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجوی پیوسته داریم، ادامه داد: سالی ۳۰ تا ۵۰ هزار دانشجوی مهارت آموز ماده ۲۸ داریم که بایستی یک دوره یک‌ساله را در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند و با اینها جمعیت دانشگاه فرهنگیان به حدود ۱۵۰ هزار دانشجو در سال در کشور می‌رسد و این آمار نیازمند توسعه فضای دانشگاهی و حمایت‌های ویژه و بیشتر است.

انصاری راد خاطرنشان کرد: در استان بوشهر ما نزدیک به دو هزار دانشجوی پیوسته داریم و با توجه به آماری که دارم فکر می‌کنم نزدیک به هزار و ۵۰۰ مهارت آموز ماده ۲۸ داریم که مجموعاً نزدیک به چهار هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر داریم.

وی بیان داشت: تعداد معلمان استان بوشهر حدود ۱۶ هزار نفر است که یک چهارم از این تعداد در دانشگاه فرهنگیان بوشهر مشغول به تحصیل هستند که این نیازمند حمایت گسترده و توسعه کمی و کیفی دانشگاه است.

در استان بوشهر کمبود فضا داریم

انصاری راد با بیان اینکه به گفته رهبری دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل نظام تعلیم و تربیت است، ادامه داد: آموزش و پرورش با یک ساماندهی به راحتی می‌تواند فضای مورد نیاز را در اختیار دانشگاه فرهنگیان استان قرار دهد چون آموزش و پرورش کارفرمای دانشگاه فرهنگیان است و چهار هزار دانشجومعلم برای آموزش و پرورش استان در حال تعلیم و تربیت هستند.

وی تصریح کرد: دوست نداریم دانشجویان ما ترددی باشند و اصل دانشگاه فرهنگیان به شبانه روزی بودن آن است ما هر چقدر در تربیت معلم سرمایه گذاری کنیم سود و فایده آن را در بخش‌های دیگر برداشت خواهیم برد.

انصاری راد با بیان اینکه ما در استان بوشهر کمبود فضای کالبدی داریم و نیاز است تا شرایط بهتری را فراهم کنیم، گفت: اعتقاد داریم باید جامعه ما، جامعه‌ای اسلامی، جامعه‌ای با فرهنگ و ادب و با انجام وظایف شهروندی استاندارد باشد و بایستی با دست معلمان که رسالت تربیت نسل آینده را به عهده دارند انجام شود و ضمن آرزوی توفیق برای دکتر درویشی رئیس جدید دانشگاه آرزو دارم که با تعامل با استانداری و سایر دستگاه‌ها توسعه کمی و کیفی دانشگاه محقق شود.

در پایان این آئین از زحمات هشت ساله دکتر مولایی در دانشگاه فرهنگیان با اهدای لوح سپاس ریاست دانشگاه فرهنگیان کشور قدردانی و دکتر رضا درویشی به عنوان رئیس جدید دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر معارفه شد.